[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je utorok 23. 07. 2024   Meniny má Oľga      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Threads][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  júl  >>
poutstštpisone
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031    

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Pražské arcibiskupstvo rozširuje nájomné bývanie do Milovíc
P:3, 18. 01. 2024 10:15, ZAH

Milovice 18. januára (TK KBS) V Miloviciach na Nymbursku vzniká 38 nových bytov v dvoch objektoch, ktoré prevádzkuje Arcibiskupstvo pražské a ktoré ponúka prostredníctvom svojej developerskej služby XPlace. Bývanie má byť v budúcnosti jedným zo zdrojov financovania Katolíckej cirkvi. Byty v Miloviciach majú od tohto týždňa prvých nájomníkov. Novinárom to vo štvrtok povedali pražský arcibiskup Jan Graubner a generálny vikár arcibiskupstva Jan Balík. Ide o prvých 38 bytov mimo Prahy a vďaka svojej väčšej rozlohe by mali nájsť nájomníkov najmä medzi rodinami s deťmi. V prvej polovici tohto roka pribudne do ponuky arcibiskupstva ďalších 114 bytov a do konca roka 2025 ich bude 566. Byty v Miloviciach stáli 158 miliónov korún, uviedol Balík.

Nájomné bývanie má po roku 2030 tvoriť jednu z kľúčových príjmových aktivít cirkvi popri lesnom hospodárstve, z ktorého sa bude financovať činnosť arcibiskupstva. Finančné náhrady za nehnuteľnosti, ktoré nebolo možné cirkvi vydať v reštitúciách, budú cirkvi vyplácané postupne až do roku 2042. V roku 2030 sa skončí financovanie zo strany štátu, ktoré cirkev využíva na svoju činnosť. „Finančné prostriedky, ktoré dostávame ako náhradu, musíme rozumne investovať, aby sme mohli financovať prevádzku,“ povedal pražský arcibiskup Graubner, ktorý požehnal nové byty v Miloviciach. Graubner povedal, že zisk by mal ísť najmä na platy duchovných. „Nie sme schopní z toho financovať napríklad opravy kostolov, to je druhá časť, tam je to hlavne otázka farností a rôznych darcov,“ zdôraznil Graubner. Tretím pilierom má byť v budúcnosti okrem lesníctva a bývania aj fotovoltika a veterné elektrárne. „Tam sme v podstate na začiatku,“ dodal arcibiskup. K lepšej ekonomickej sebestačnosti má prispieť aj darcovská aplikácia arcibiskupstva Donator. Ponúka užívateľsky prívetivejší spôsob, ako môžu darcovia prispievať napríklad na platy duchovných a rôzne konkrétne projekty.

Arcibiskupstvo v súčasnosti spravuje a prenajíma 150 bytov v Prahe a okolí. Arcibiskupstvo odhaduje, že 566 bytov by malo priniesť približne 160 miliónov korún hrubého zisku, čo zodpovedá približne štvorpercentnému výnosu z celého portfólia. Do roku 2025 by mali investície do nájomného bývania dosiahnuť približne štyri miliardy korún. XPlace je platforma vo vlastníctve Arcibiskupstva pražského, ktorá sprostredkúva nájomné bývanie. V roku 2023 predstavovali príjmy z nájomného bývania pod značkou XPlace viac ako 21 miliónov korún. V tomto roku sa očakáva, že rovnaký počet bytov pri 95-percentnej obsadenosti zarobí približne 32 miliónov Kč. Mesačné nájomné v milovických bytoch sa bude pohybovať od 13 000 do 30 000 Kč v závislosti od veľkosti. Byty sú nové alebo kompletne zrekonštruované, obsahujú kuchyne a vstavané skrine a niektoré majú vlastný nábytok. XPlace ponúka aj garáže a parkovacie miesta či obchodné priestory. Od februára nájdu záujemcovia ponuku bytov XPlace na jej novej webovej stránke. V tomto roku do ponuky pribudnú byty na Smíchove, v Stodůlkách a Kolíne. XPlace pri výstavbe bytov spolupracuje s developermi Finep, Trigema a VPP Group. Časť bytov dostalo arcibiskupstvo výmenou za pozemky, ktoré samo nemohlo využívať. Takto získalo 100 bytov na Zličíne a v Střížkove od najväčšieho českého rezidenčného developera Central Group. Nákup bytov arcibiskupstvo financuje zo štátnych úhrad a z predaja vlastného majetku; investícia doteraz dosiahla približne 2 miliardy Kč.

Zdroje: ČTK / Christnet( TK KBS, ctk, chr, ml; pz ) 20240118020   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]