[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je utorok 23. 07. 2024   Meniny má Oľga      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Threads][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  júl  >>
poutstštpisone
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031    

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Zbierka pre chorých a chudobných v nemocniciach v Burkina Faso
P:3, 18. 01. 2024 09:20, DOM

Bratislava 18. januára (TK KBS) Ekumenický výbor Evanjelickej cirkvi augsburského vyznania na Slovensku pozýva do iniciatívy Týždeň modlitieb za jednotu kresťanov online. V súvislosti s týmto online podujatím zároveň pozýva finančne podporiť charitatívnu zbierku na pomoc pre chorých a chudobných kresťanov v nemocniciach v Burkina Faso.

Ekumenická skupina kresťanov z krajiny Burkina Faso pripravila návrh materiálov (bohoslužby, zamyslení, modlitieb...) na tohtoročný Týždeň modlitieb za jednotu kresťanov. Burkina Faso leží v regióne Sahel v západnej Afrike. Patrí medzi najchudobnejšie africké krajiny, väčšinu jej územia pokrýva púšť. V krajine je ťažká, zložitá bezpečnostná situácia, teroristické útoky sú, žiaľ, častou skúsenosťou jej obyvateľov. Kresťanské kostoly sa neraz stali priamym terčom ozbrojených útokov. V krajine sa rozmáha bezprávie a obchodovanie s ľuďmi.

V tejto situácii je náročné, ale zároveň pre kresťanov o to viac potrebné, budovať jednotu, dobré vzťahy, dôveru, byť si navzájom oporou, a prinášať svedectvo evanjelia spoločne. Ekumenizmus je v krajine zatiaľ len v začiatkoch a čelí viacerým prekážkam. Je preto vzácne, k čomu pozvanie pripraviť tohtoročné materiály pre Týždeň, viedlo. Bratia a sestry z katolíckej arcidiecézy Ouagadougou, protestantských cirkví, ekumenických orgánov a Spoločenstva Chemin Neuf v Burkine Faso spolupracovali horlivo na príprave modlitieb a úvah na tohtoročný Týždeň modlitieb. Počas ich spoločnej práce zažili skutočnú cestu ekumenického obrátenia.

Aj tento rok budeme mať na Slovensku spolu s online stretnutiami k Týždňu spojenú zbierku na krásny účel – kresťania z rôznych cirkví v Burkina Faso budú tento rok po prvýkrát spolu intenzívne sláviť Týždeň modlitieb za jednotu. Rímski katolíci, protestanti a letniční kresťania plánujú okrem spoločných modlitieb spoločne priniesť charitatívnu pomoc (potraviny, hygienické potreby a oblečenie) chorým ľuďom v nemocnici. Nemocnice v Burkina Faso neposkytujú chorým stravu, ani možnosť vyprať si veci, dokonca ani upratovanie nemocničných izieb, všetko si musia zabezpečiť sami pacienti, ktorí sú často chudobní.

Hlavnou témou tohtoročného Týždňa je láska. Jej prejav nám žiari z príbehu o milosrdnom Samaritánovi, ktorý kresťania z Burkina Faso zvolili ako centrálny príbeh tohtoročného Týždňa. Lásku vnímajú kresťania v Burkina Faso ako základ svojej identity. Kristova láska, ktorá spája všetkých kresťanov, je silnejšia ako ich rozdelenie a kresťania z Burkina Faso sa zaviazali kráčať po ceste lásky k Bohu a lásky k blížnemu. Hoci sú sami chudobní, chcú byť spolu s Kristom milosrdným Samaritánom ľuďom v ich krajine, ktorí sú v ešte väčšej núdzi.

„Chceme ich v tejto službe kresťanskej lásky podporiť a pomôcť im slúžiť núdznym a zároveň rozvíjať ekumenické vzťahy. Zbierkou pre spoločnú ekumenickú charitatívnu službu kresťanov v Burkina Faso chorým a chudobným v nemocniciach sa tak aj my malým dielikom môžeme prostredníctvom ich služby stať milosrdnými Samaritánmi. A môžeme a chceme to tiež urobiť ekumenicky. Veríme, že sa k nám pridáte, a v tomto úsilí šíriť aj takýmto spôsobom lásku a dobro, nás podporíte. Vopred srdečne ďakujeme za akýkoľvek príspevok,“ píše predsedníčka Ekumenického výboru ECAV Eva Guldanová.

Prispieť môžete poslaním Vášho daru na účet GBÚ ECAV.
IBAN: SK 42 0200 0011 6900 0044 3012
VS: 664 664
Do správy pre prijímateľa: TMJK 2024

Zbierka potrvá do konca februára 2024.( TK KBS, eg, ml; pz ) 20240118016   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]