[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je štvrtok 18. 07. 2024   Meniny má Kamila      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Threads][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  júl  >>
poutstštpisone
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031    

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Pápežská univerzita si pripomína 100. výročie štúdia Biblie v Jeruzaleme
P:3, 17. 01. 2024 14:05, ZAH

Rím 17. januára (VaticanNews) Pápežská univerzita svätého Antona v Ríme v pondelok a v utorok oslávila sté výročie založenia jedinečnej fakulty tejto univerzity, Františkánskeho biblického štúdia (SFB), ktoré sídli v Jeruzaleme.

Týždeň predtým sa oslavy jubilea konali aj v samotnej Svätej zemi. V roku 1924 otvorila Kustódia Svätej zeme vlastné vzdelávacie a výskumné centrum zamerané na biblické štúdie a archeologické vykopávky v Palestíne, Jordánsku a Izraeli.

Po sto rokoch „chceme poďakovať za tento Boží dar,“ vyhlásil páter Giuseppe Gaffurini, gvardián kláštora. „Ak sa kustódia Svätej zeme považuje za perlu misie Rádu menších bratov,“ uviedol, „potom môžeme považovať františkánske štúdium Biblie za jeden z osobitných prejavov tejto misijnej služby.“

Páter Rosario Pierri, dekan Biblického štúdia, upozornil na živé prepojenie medzi biblickými štúdiami a evanjelizáciou: „Nepracujeme len pre štúdium,“ povedal, „ale pre jednoduchých ľudí, pre pútnikov, ktorým prinášame posolstvo lásky, ktoré nám Boh chcel zjaviť na stránkach Svätého písma.“

Účastníkov jubilejných osláv prijal pápež František na súkromnej audiencii. Poďakoval im za ich prítomnosť vo Svätej zemi a za ich angažovanosť v biblickom bádaní a archeologickom výskume a povzbudil ich, aby v tejto misijnej činnosti pokračovali v mene celej Cirkvi.

V roku 2001 vtedajšia Kongregácia pre katolícku výchovu vydala dekrét, ktorým zriadila Františkánske biblické kolégium, „Facultas Scientiarum Biblicarum et Archaeologiae“ Pápežskej univerzity Antonianum v Ríme (vtedy Athenaeum), a udelila mu právo udeľovať tituly bakalár a doktor biblických vied a archeológie.

V Jeruzaleme okrem františkánskych biblických štúdií pôsobí aj dominikánske výskumné centrum École Biblique et Archéologique Française a jezuitská pobočka Pápežského biblického inštitútu v Ríme.

Jerzy Kraj OFM – Jeruzalem( TK KBS, VaticanNews, jk, ml; pz ) 20240117022   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]