[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je piatok 12. 07. 2024   Meniny má Nina      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Threads][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  júl  >>
poutstštpisone
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031    

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Vo veku 92 rokov zomrel kardinál Sergio Sebastiani
P:3, 16. 01. 2024 15:04, ZAHFoto: Vatican Media


Vatikán 16. januára (VaticanNews) Pápež František poslal telegram rodine 92-ročného kardinála z regiónu Marche, ktorý zomrel dnes ráno v Ríme, že bol „dobrým a bdelým služobníkom“ Pána. Ján Pavol II. ho vymenoval za kardinála vo februári 2001, viac ako desať rokov bol predsedom prefektúry Svätej stolice pre ekonomické záležitosti, po dlhej službe v diplomacii Svätej stolice, najprv v Latinskej Amerike a Paríži, potom ako apoštolský pronuncius na Madagaskare a Mauríciu a napokon ako nuncius v Turecku.

„Horlivý kňaz“ v arcidiecéze Fermo, kardinál, „ktorý veľkoryso zasvätil svoj život službe evanjeliu“ a Svätej stolici, a napokon „dobrý a bdelý služobník“ Pána. Takto charakterizoval pápež František v telegrame rodine kardinála Sergia Sebastianiho, emeritného predsedu Prefektúry pre ekonomické záležitosti Svätej stolice, ktorý zomrel dnes o tretej hodine ráno v svojom byte v Ríme. Mal deväťdesiatdva rokov a už dlhší čas bol chorý.

Kardinál, ktorý prijal biret od svätého Jána Pavla II. na konzistóriu 22. februára 2001, sa narodil 11. apríla 1931 v Montemonacu v diecéze San Benedetto del Tronto-Ripatransone-Montalto a v provincii Ascoli Piceno manželom Angelovi a Lucii Valeriovcom. Pohreb sa bude konať v stredu 17. januára o 14.30 v Bazilike sv. Petra vo Vatikáne. 

Dôležité úlohy v diplomacii

Pápež vo svojom telegrame ďakuje Bohu „za svedectvo zosnulého kardinála,“ ktorý slúžil evanjeliu „popri toľkých mojich predchodcoch.“ Pavla VI. a Jána Pavla II., ktorí mu „zverili dôležité úlohy vo vatikánskej diplomacii.“ Pápež František pripomína, že ako prvý generálny sekretár Ústredného výboru pre Veľké jubileum roku 2000 sa „venoval najmä prípravnej fáze, ktorú načrtol pápež Ján Pavol II. v apoštolskom liste Tertio Millennio Adveniente.“

Od seminára v Ascoli až po univerzitné štúdium v Ríme

V roku 1940 mladý Sergio vstúpil do biskupského seminára v Ascoli Piceno a v roku 1946 odišiel do arcidiecézneho seminára vo Ferme, aby dokončil stredoškolské štúdium. V roku 1951 ako študent Almo Collegio Capranica v Ríme navštevoval filozofické a teologické kurzy na Pápežskej Gregorovej univerzite, kde získal licenciát z teológie. Potom pokračoval na Pápežskej lateránskej univerzite, kde získal titul z kánonického práva. Za kňaza ho vysvätil arcibiskup Fermo, mons. Norberto Perini 15. júla 1956 a na žiadosť Mons. Domenica Tardiniho, neskoršieho štátneho sekretára, vstúpil do Pápežskej cirkevnej akadémie. Po jej absolvovaní nastúpil do diplomatických služieb Svätej stolice. V roku 1960 bol vymenovaný za sekretára apoštolskej nunciatúry v Peru, v roku 1962 bol preložený na pápežskú misiu v Brazílii a v roku 1966 bol vymenovaný za audítora nunciatúry v Čile.

Po návrate do Ríma pracoval na Štátnom sekretariáte

V roku 1967 ho zástupca Štátneho sekretariátu Mons. Giovanni Benelli povolal do Ríma, aby pôsobil v Štátnom sekretariáte, najprv ako sekretár kardinálov Cicognaniho a Villota (štátnych sekretárov pápeža Pavla VI.) a potom ako vedúci sekretariátu toho istého zástupcu Štátneho sekretariátu. V roku 1974 bol vymenovaný za poradcu apoštolskej nunciatúry v Paríži. Mal aj osobitné úlohy v Rade Európy. Dňa 27. septembra 1976 bol vymenovaný za titulárneho arcibiskupa Cesarey Mauritánskej a apoštolského pronuncia pre Madagaskar a Maurícius a apoštolského delegáta pre Réunion a Komorské ostrovy. Zároveň ho Svätá stolica poverila zriadením pastoračnej zóny v Indickom oceáne, ktorá bola neskôr vybudovaná ako Konferencia biskupov Indického oceánu. Biskupskú vysviacku prijal 30. októbra 1976.

Z Turecka na jubileum, na prefektúru pre hospodárske záležitosti

Ján Pavol II. ho 8. januára 1985 vymenoval za apoštolského nuncia v Turecku, kde okrem špecifickej práce na podporu miestnych cirkví latinského a východného obradu rozvíjal priateľské vzťahy s miestnymi pravoslávnymi cirkvami, najmä s konštantínopolským patriarchom v Ankare. Inicioval tiež medzináboženský dialóg so židovskými a moslimskými komunitami. Pápež ho 16. novembra 1994 povolal do Ríma ako prvého generálneho sekretára predsedníckej rady a ústredného výboru pre Veľký jubilejný rok 2000. Počas troch rokov v tomto úrade sa venoval najmä prípravnej fáze, ktorú načrtol pápež Wojtyla v apoštolskom liste Tertio Millennio adveniente. Ján Pavol II. ho 3. novembra 1997 vymenoval za predsedu Prefektúry pre ekonomické záležitosti Svätej stolice, ktorú zastával do 12. apríla 2008. V apríli 2005 sa zúčastnil na konkláve, na ktorom bol zvolený pápež Benedikt XVI.

Pohreb bude v stredu 17. januára v Bazilike svätého Petra

Pohreb kardinála Sergia Sebastianiho sa uskutoční v stredu 17. januára 2024 o 14.30 h pri oltári katedrály v Bazilike svätého Petra a bude mu predsedať kardinál Giovanni Battista Re, dekan kardinálskeho kolégia, spolu s prítomnými kardinálmi v Ríme, arcibiskupmi a biskupmi. Na záver eucharistickej slávnosti bude pápež František predsedať modlitbe Ultima Commendatio a Valedictio. Po smrti tohto talianskeho kardinála má kolégium kardinálov v súčasnosti 239 členov, 132 voliteľov a 107 nevoliteľov.

Alessandro Di Bussolo – Vatican News( TK KBS, VaticanNews, cz, ml; pz ) 20240116042   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]