[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je piatok 03. 05. 2024   Meniny má Galina      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Threads][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  máj  >>
poutstštpisone
  12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Pápež: Situácia vo Svätej zemi je vážna, konajte s cieľom ukončiť konflikt
P:3, 15. 01. 2024 15:24, ZAH



Foto: Vatican Media


Vatikán 15. januára (VaticanNewsA) Pápež František na audiencii s členmi združenia Studium Biblicum Franciscanum, ktoré bolo založené pred 100 rokmi v Jeruzaleme, vydal novú výzvu za mier na svätých miestach a vyzval na pokračovanie v modlitbe. Požiadal františkánov, ktorí vedú túto akademickú inštitúciu, aby naďalej vydávali svedectvo tam, kde sa kresťanstvo začalo.

Nová výzva na nepretržitú modlitbu za ukončenie konfliktu medzi Izraelčanmi a Palestínčanmi. Pápež František ju adresoval z Klementínskej sály Apoštolského paláca počas audiencie členom Studium Biblicum Franciscanum, ktoré sa zrodilo pred sto rokmi v Jeruzaleme.

Súčasná situácia Svätej zeme a národov, ktoré ju obývajú, nás znepokojuje a bolí. Je veľmi vážna zo všetkých hľadísk. Je veľmi vážna. Počúval som otca Faltasa, veci, ktoré mi povedal, a každý deň komunikujem s farnosťou v Gaze, ktorá tak veľmi trpí touto situáciou.

Pápež František poznamenal, že správy, ktoré dostal, sú len „dvoma príkladmi“ toho, čo sa deje, a opakuje, aká je súčasná situácia vážna a znepokojujúca. Táto situácia je veľmi vážna. Musíme sa neúnavne modliť a konať, aby sa táto tragédia zastavila.

Svedectvo františkánov vo Svätej zemi

Pápež požiadal františkánov, ktorí vedú túto akademickú inštitúciu, aby naďalej vydávali svedectvo tam, kde sa kresťanstvo začalo.

Nech vás to ešte viac povzbudí k prehĺbeniu dôvodov a kvality vašej prítomnosti na tých miestach mučeníctva, vašej prítomnosti tam, v mučeníctve toho ľudu, v ktorom sú korene našej viery.

Štúdia Biblicum Franciscanum

Studium Biblicum Franciscanum je dnes Fakultou biblických vied a archeológie Pápežskej univerzity Antonianum v Ríme. Keď pápež hovoril o tejto františkánskej univerzite, využil príležitosť, aby poukázal na to, že v Ríme je veľa cirkevných univerzít a že treba nájsť spôsob, ako zabezpečiť „jednotu študijných programov.“

Pokiaľ ide o prvok Františkánskej univerzity v Jeruzaleme, František poukázal na to, že „so svojou knižnicou a múzeom dala a dáva podnet na dôležité archeologické vykopávky,“ ktoré priniesli „cenné nálezy,“ a že jej osobitosťou je, že „spája štúdium Svätého písma s návštevou svätých miest a archeologickým výskumom.“

Zameranie štúdia Svätého písma na pastoračnú službu

Pápež povedal, že láska františkánov k biblickým textom je „láskou založenou na rovnakej vôli svätého Františka,“ ktorý „poznanie Božieho slova a tiež jeho štúdium“ nepovažoval za „záležitosti jednoduchej erudície, ale za skúsenosti sapienciálnej povahy, ktoré vo viere majú za cieľ pomôcť ľuďom lepšie žiť evanjelium a urobiť ich dobrými.“

Niečo, čo zdôrazňuje aj svätý Bonaventúra z Bagnoregia, žiak Františka z Assisi, v Prológu Breviloquia, keď potvrdzuje, „že na prijatie daru Božieho slova je potrebné pristupovať k Otcovi svetla s jednoduchou vierou a modliť sa s pokorným srdcom, aby sme dosiahli „pravé poznanie Ježiša Krista.“

Pri príležitosti vášho stého výročia vás pozývam, aby ste nestrácali zo zreteľa tento druh prístupu k Písmu. Nech je vaše dôsledné a vedecké štúdium biblických prameňov, obohatené najmodernejšími metódami a príbuznými disciplínami, vždy spojené s kontaktom so životom svätého Božieho ľudu a zamerané na jeho pastoračnú službu v súlade s vašou špecifickou charizmou v Cirkvi a na jeho prospech.

Pápež František zdôraznil, že „štúdium, meditácia, kontemplácia Biblie a biblických textov“ sú dôležité vtedy, keď sú vložené „do srdca Cirkvi, ktorým je svätý veriaci Boží ľud, ktorý putuje,“ a že „mimo tela Cirkvi sú tieto štúdiá zbytočné,“ pretože dôležité je „srdce Cirkvi.“

Sprístupnenie Božieho slova

V závere o práci Studium Biblicum Franciscanum pápež poukázal na jej význam v čase, keď nás Boh „žiada, aby sme počúvali a lepšie poznali jeho slovo, aby stále jasnejšie zaznievalo vo svete,“ a povzbudil františkánov a učencov, aby „pokračovali a rozvíjali ju vo výskume, vyučovaní a archeologickej činnosti.“

Medzi účastníkmi audiencie bol aj spišský biskup Mons. František Trstenský, ktorý sa v Ríme zúčastňuje na oslave 100. výročia založenia Studium Biblicum Franciscanum. 

Tiziana Campisi – Vatican News



( TK KBS, VaticanNews, tc, cz, ml; pz ) 20240115049   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]