[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je piatok 12. 07. 2024   Meniny má Nina      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Threads][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  júl  >>
poutstštpisone
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031    

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Kostol v Iraku zničený Islamským štátom bol po 10 rokoch úplne obnovený
P:3, 15. 01. 2024 13:50, ZAHFoto: ACI Mena


Irak 15. januára (CNA) Dominikánsky kostol Panny Márie Hodinového chrámu, jeden z najcharakteristickejších v severoirackom meste Mosul, bol po desiatich rokoch kompletne obnovený, než ho zničili teroristi z Islamského štátu. Na obnovu zariadenia v tomto kostole išli aj finančné prostriedky vo výške približne 162 000 českých korún, ktoré sa vyzbierali v rámci Červenej stredy v Českej republike v roku 2021.

P. Olivier Poquillon, riaditeľ Francúzskej biblickej a archeologickej školy v Jeruzaleme, zverejnil 31. decembra na svojom účte na platforme X niekoľko fotografií kostola, ktorý bol obnovený v spolupráci s Organizáciou Spojených národov pre vzdelávanie, vedu a kultúru (UNESCO).

Nasledujúci deň, pri príležitosti sviatku Matky Božej, Panny Márie, irackí dominikáni prvýkrát od jeho zničenia slávili v tomto kostole svätú omšu a priniesli obetu za mier. Eucharistii v atmosfére radosti a nádeje predsedal generálny predstavený dominikánskeho rádu P. Gerard Francisco Timoner za prítomnosti niekoľkých bratov a ďalších veriacich.

Rímskokatolícky kostol Panny Márie Hodinového chrámu, ktorého oficiálny názov v arabčine je al-Saa'a, bol založený v roku 1873 ako centrum dominikánov pôsobiacich v Iraku. Bol dôležitým kultúrnym a akademickým centrom, v ktorom sa nachádzala prvá dievčenská škola a prvá tlačiareň v Iraku.

Nachádza sa v starom meste Mosul, historickej štvrti, ktorá sa vyznačuje silnými vzťahmi medzi rôznymi kultúrami a náboženstvami, ako sú kresťania, jezídovia, sunnitskí a šiitskí moslimovia, Arabi, Chaldejci a Kurdi, a ponúka priestor na dialóg, ktorý dominikáni podporujú. Túto krehkú rovnováhu však v lete 2014 narušila invázia a okupácia mesta teroristami Islamského štátu.

Kostol, podobne ako väčšina historického centra Mosulu, bol značne poškodený džihádistami a útokmi počas ofenzívy irackej armády na znovudobytie mesta. Okrem toho IS využíval kostol ako sklad zbraní a na mučenie. Jeho archeologické artefakty boli ukradnuté vrátane slávnych hodín, ktoré miestnym dominikánom darovala manželka cisára Napoleona III.

Zničenie kostola nebolo len architektonickou tragédiou, ale malo negatívny vplyv na všetkých obyvateľov Mósulu, moslimov aj kresťanov, pretože prišli o dôležitý symbol histórie a identity mesta.

V apríli 2020 sa UNESCO podujalo na obnovu kostola a starého mesta Mósul. Dominikáni sa aktívne zapojili do tejto úlohy, aby sa rekonštrukcia neobmedzila len na materiálne aspekty, ale prispela aj k obnove väzieb medzi rôznymi kultúrnymi a náboženskými komunitami. Na podpore rekonštrukcie misie sa podieľali aj Česi, ktorí prispeli do zbierky počas Červenej stredy 2021, spomienky na všetkých prenasledovaných pre vieru, na benefičnom koncerte, ktorého výťažok bol venovaný práve na rekonštrukciu tejto budovy v Iraku.

Zdroj: CNA( TK KBS, cna, ml; pz ) 20240115042   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]