[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je piatok 12. 07. 2024   Meniny má Nina      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Threads][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  júl  >>
poutstštpisone
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031    

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Svätý Otec František dostal vernú kópiu ikony Salus Populi Romani
P:3, 15. 01. 2024 13:46, ZAHFoto: Vatican Media


Vatikán 15. januára (E-kai) Pápež František v piatok dostal od rímskej Baziliky Panny Márie Väčšej vernú kópiu svojej obľúbenej ikony Panny Márie Salus Populi Romani (Záchrana rímskeho ľudu). Darovala mu ju Nadácia audiovizuálnej pamäti katolicizmu. Členov jej správnej rady a vedeckého výboru prijal František na audiencii vo Vatikáne.

Predseda nadácie Mons. Dario Edoardo Viganò pripomenul, že pápež sa pred touto ikonou v bazilike modlí pred odchodom a po návrate z každej zahraničnej cesty. Okrem toho chce byť pochovaný v tamojšej Pavlovskej kaplnke, aby bol vždy nablízku tomuto obrazu Panny Márie. „Preto sme uvažovali o vytvorení vernej kópie tohto umeleckého diela, aby ho mohol vidieť každý deň,“ vysvetlil.

Zhotovenie kópie vo forme piktogramu na doske verne reprodukovalo fázy vzniku ikony. Postavy, ako aj pozadie, boli reprodukované do najmenších detailov pomocou lupy. Pozlátenie 24-karátovým rýdzim zlatom bolo aplikované rovnakým spôsobom ako na reštaurovanom origináli, aby sa dosiahol estetický efekt veľmi blízky prírodnému. Práca trvala mnoho mesiacov v ateliéri Bottega Tifernate pod vedením umelca Stefana Lazzeriho.

Založené v marci 2023. Nadácia Audiovizuálna pamäť katolicizmu vznikla ako odpoveď na naliehavú kultúrnu potrebu obnoviť, zachovať a zhodnotiť historické audiovizuálne a súvisiace dokumentárne dedičstvo týkajúce sa katolicizmu. Jej hlavnými smermi činnosti sú ochrana a sprístupňovanie (podpora projektov reštaurovania vrátane digitálneho reštaurovania, digitalizácia archívnych materiálov, využívanie už zdigitalizovaných materiálov poskytovaním spoločného priestoru na zdieľanie výsledkov) a kultúrny, akademický a vzdelávací vplyv.

V príhovore k účastníkom audiencie pápež pripomenul, že základom vzniku nadácie bola „absencia centrálnej inštitúcie, ktorá by sa osobitne venovala uchovávaniu a odovzdávaniu audiovizuálnej pamäti pontifikátov [pápežov] a Cirkvi budúcim generáciám.“ Povzbudil k spolupráci s inými inštitúciami a technologickými partnermi, ako aj k triedeniu zdrojov Vatikánskeho filmového archívu, ktoré sú síce malé, ale z historického a kultúrneho hľadiska majú obrovskú hodnotu. Vzhľadom na Svätý rok 2025 privítal projekt obnovy filmov, ktoré sa v ňom nachádzajú z predchádzajúcich výročí.( TK KBS, ekai, ml; pz ) 20240115041   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]