[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je utorok 23. 07. 2024   Meniny má Oľga      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Threads][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  júl  >>
poutstštpisone
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031    

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Kardinál Fernández: Pripravuje sa dokument o ľudskej dôstojnosti
P:3, 15. 01. 2024 13:40, ZAH

Vatikán 15. januára (E-kai) „Pripravujeme veľmi dôležitý dokument o ľudskej dôstojnosti, ktorý sa bude týkať nielen sociálnych otázok, ale aj silnej kritiky morálnych otázok, ako je zmena pohlavia, náhradné materstvo, rodové ideológie,“ povedal pre agentúru EFE kardinál Víctor Manuel Fernández, prefekt Dikastéria pre náuku viery. Svätý Otec ho prijal na súkromnej audiencii v piatok. Argentínsky kardinál ubezpečil, že v pripravovanom dokumente nebudú žiadne kontroverzné formulácie.

Na otázku o potrebe vyhlásenia Fiducia supplicans, ktoré umožňuje neformálne požehnanie homosexuálnych a neregulárnych párov, sa kardinál Fernández odvolal na svoje rozhovory s pápežom. František chcel odmietnuť požehnanie neregulárnych párov prostredníctvom obradov alebo liturgických foriem, ale zároveň sa chcel vyhnúť špecifikácii mnohých podmienok pre udelenie jednoduchého požehnania na ulici, počas púte.

‚Pre mnohých kňazov v Argentíne, Brazílii a iných krajinách je niečo úplne bežné udeľovať tieto jednoduché požehnania bez toho, aby si niečo pýtali, a dokonca ich udeľujú aj delikventom. Preto ak o to požiadajú dvaja ľudia, na ich udelenie sa nevyžaduje žiadna morálna ani kánonická dokonalosť,“ povedal. Ako dodal, Františkovi záleží na zachovaní slobody a spontánnosti tohto typu požehnania. 

Na ďalšiu otázku o negatívnych reakciách a rozdelení v Cirkvi prefekt Dikastéria pre náuku viery priznal, že s nimi počíta. Prekvapili ho však mnohé pozitívne reakcie mnohých biskupov a kňazov, ktorých považoval za konzervatívnych. Pokiaľ ide o rozdelenia, priznal, že už existujú a stávajú sa čoraz transparentnejšími.

V odpovedi na otázku o témach dokumentov, ktoré pripravuje dikastérium, na čele ktorého stojí, týkajúcich sa iných otázok, kardinál Fernández ubezpečil, že kontroverzné otázky sa nepredpokladajú. „Pripravujeme veľmi dôležitý dokument o ľudskej dôstojnosti, ktorý sa bude týkať nielen sociálnych otázok, ale aj silnej kritiky morálnych otázok, ako je zmena pohlavia, náhradné materstvo, rodové ideológie a podobne. V tomto zmysle budú môcť tí, ktorých sa to najviac týka, pokojne spávať,“ ubezpečil prefekt Dikastéria pre náuku viery.

Zdroj: E-kai( TK KBS, ekai, ml; pz ) 20240115040   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]