[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je piatok 12. 07. 2024   Meniny má Nina      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Threads][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  júl  >>
poutstštpisone
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031    

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Kardinál Krajewski otvoril kúpele a práčovňu pápeža Františka v Neapole
P:3, 15. 01. 2024 12:39, ZAHNeapol 15. januára (VaticanNews) „Milosrdenstvo sa stáva viditeľným a hmatateľným v konkrétnych činoch,“ povedal kardinál Konrad Krajewski, keď v Neapole slávnostne otváral kúpele a práčovňu pápeža Františka. Po Ríme, Janove a Turíne je to ďalší projekt zameraný na chudobné rodiny a ľudí bez domova.

Komunita svätého Jána prevzala zodpovednosť za jeho realizáciu a finančné prostriedky na nákup bielizne a prostriedkov osobnej hygieny pochádzajú z Dikastéria pre službu milosrdenstva. „Pápež František bez mnohých slov ukazuje, ako pomáhať bezdomovcom a núdznym,“ hovorí pre Vatikánsky rozhlas pápežský almužník.

Poukazuje na to, že komplex kúpeľov a práčovní bol postavený v centre Neapola, v jednej z najťažších štvrtí. V tomto meste žije približne 2 000 bezdomovcov. Teraz sa budú môcť nielen okúpať, ale aj bezplatne vyprať a vysušiť svoje oblečenie, prikrývky a ďalšie potrebné veci. „Ani si neuvedomujeme, ako veľmi tento projekt slúži na obnovu ľudskej dôstojnosti,“ hovorí kardinál Krajewski.

„Práčovne boli vybavené veľmi modernými práčkami a sušičkami a aj vďaka ľuďom dobrej vôle sme poskytli finančné prostriedky na niekoľkoročnú prevádzku tohto komplexu. Mnohí ľudia chcú pomôcť ľuďom bez domova, ľuďom v núdzi, a nevedia ako. Pápež takýmto spôsobom bez zbytočných slov ukazuje, ako sa to dá urobiť,“ hovorí. 

Poukazuje na to, že stačí prejsť okolo hlavnej stanice v Neapole, aby sme videli, koľko ľudí bez domova v meste žije. „Preto obnoviť dôstojnosť znamená dať im to, čo máme každý deň a čo si vlastne neuvedomujeme. Keď ráno vstaneme, ideme do kúpeľne: môžeme sa umyť, osprchovať a vyprať si oblečenie. Oni to nemajú. Preto pápež František ukazuje, ako sa obnovuje dôstojnosť týchto ľudí,“ zdôrazňuje kardinál Krajewski.

Prefekt Dikastéria pre službu milosrdenstva pre pápežský rozhlas povedal, že po otvorení komplexu práčovne a kúpeľov sa všetci stretli najprv na spoločnej eucharistii a potom na obede. „Nestačí len dávať, treba byť aj s ľuďmi v núdzi,“ zdôrazňuje kardinál Krajewski. Dodáva, že keď pomáhame ľuďom v núdzi, sme skutočnými kresťanmi, pretože sme v centre evanjelia.

Finančné prostriedky na diela milosrdenstva pápeža Františka možno darovať prostredníctvom Úradu apoštolskej charity: https://www.elemosineria.va/offers-for-the-popes-charity

Beata Zajączkowska – Vatikán( TK KBS, VaticanNews, pl, ml; ) 20240115035   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]