[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je piatok 12. 07. 2024   Meniny má Nina      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Threads][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  júl  >>
poutstštpisone
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031    

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Napriek sviatočným oslavám Vianoce nepriniesli útechu Tigrejčanom
P:3, 15. 01. 2024 11:35, ZAHFoto: Vatican Media


Etiópia 15. januára (VaticanNews) „Stále veríme v Boha a v to, že sa stane zázrak. Ale keď sa pozrieme okolo seba, nevidíme dôvod na nádej,“ hovoria dve mladé Tigrejčanky, ktoré v súčasnosti žijú v Addis Abebe. Etiópska pravoslávna cirkev oslávila Vianoce 7. januára. No napriek sviatočným oslavám tí, ktorí pochádzajú z regiónu, ktorý bol donedávna zmietaný vojnou, neprežívajú súčasný čas veľmi radostne. V hlavnom meste často pociťujú diskrimináciu a nespravodlivosť. Mnohí zostávajú odlúčení od svojich blízkych.

Podľa novín La Croix sú časti územia Tigraja stále okupované eritrejskými silami, ktoré boli počas vojny spojencami armády etiópskej centrálnej vlády. Počet obetí celého konfliktu sa odhaduje na 600 000, takže množstvo ľudí stále smúti. Tento severný región krajiny sa tiež snaží po vojne obnoviť svoje hospodárstvo, takže mnohí odchádzajú do Addis Abeby, aby si mohli nájsť prácu a nejaký príjem. Tam sa však stretávajú aj s diskrimináciou zo strany polície.

V hlavnom meste aj v Tigraji patrí väčšina obyvateľov k etiópskej ortodoxnej cirkvi. To však nepomáha zmiereniu, keďže niektorí hierarchovia a duchovní sa časom obrátili proti obyvateľom vzbúrenej provincie. Boli vykonané akcie zasahujúce miestnych kňazov. „Boli sme prenasledovaní, zadržiavaní a zabíjaní kvôli našej etnickej príslušnosti. Viac ako tisíc tigrejských kňazov a diakonov bolo suspendovaných. Už sme nemohli prijímať sväté prijímanie,“ vysvetľuje La Croix Lisanewerk Desta, teológ, ktorý bol práve obnovený v službe po tom, čo bol šesťkrát uväznený a mučený. Na súhlas je preto teraz potrebné priznanie omylu, zdôrazňuje tento muž.

Girmay Adane, bývalý vojak Tigrajského ľudového oslobodzovacieho frontu, je príkladom špecifického spôsobu, akým tieto sviatky prežívajú ľudia zo spomínaného regiónu Etiópie. Tridsaťročný muž leží sám v nemocnici v hlavnom meste krajiny a lieči si strelné poranenie brucha. „O svojej viere nepochybujem. Dala mi silu bojovať, aby som bránil svoj ľud,“ spomína pre denník La Croix. ( TK KBS, VaticanNews, pl, ml; pz ) 20240115030   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]