[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je piatok 12. 07. 2024   Meniny má Nina      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Threads][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  júl  >>
poutstštpisone
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031    

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Do opravy františkánskeho kláštora v Kremnici investujú vyše milión eur
P:3, 15. 01. 2024 10:10, DOMFoto: www.klastorkremnica.sk


Kremnica 15. januára (TK KBS/TASR) V historickom centre Kremnice už čoskoro začnú s rekonštrukciou františkánskeho kláštora. Biskupský úrad v Banskej Bystrici získal na tento účel dotáciu z ministerstva kultúry vo výške 830 000 eur. Podľa riaditeľa Biskupského úradu z Banskobystrickej diecézy Martina Dada bude v objekte aktuálne preinvestovaných viac ako milión eur.

„Na základe poskytnutého grantu z grantovej schémy Ministerstva kultúry SR a spolufinancovania banskobystrickým biskupstvom bude v nasledujúcom období vykonaných niekoľko záchranných a stavebných etáp na samotnom objekte kláštora,“ priblížil Dado. Aj keď náklady na celkovú rekonštrukciu kláštorného komplexu sú podľa jeho slov niekoľkonásobne vyššie ako schválená dotácia a spoluúčasť biskupstva, táto suma veľmi pomôže posunúť vpred obnovu kláštorného komplexu. Dado dodal, že práce budú zamerané na sanáciu vlhkosti, riešenie celkového odvlhčenia suterénu, opravu čelnej fasády od námestia, opravu fasády kláštornej veže, reštaurovanie niektorých kamenných prvkov, sanovanie statiky vnútorného nádvoria, sprístupnenie vstupu a informačnej miestnosti pre verejnosť „Na základe zmluvných podmienok a verejného obstarávania bol vysúťažený zhotoviteľ stavby. Predpokladáme, že po prevzatí staveniska sa čoskoro začnú práce, ktoré budú trvať predbežne jeden rok,“ doplnil riaditeľ biskupského úradu.

Františkánsky kláštor je významná kultúrna pamiatka zo 17. storočia, ktorá je súčasťou historického centra Kremnice. V kláštore pôsobila 300 rokov rehoľa františkánov. V roku 1949 boli františkáni násilne odvlečení komunistickým režimom a kláštor bol opustený. V súčasnosti je objekt v zlom technickom stave, v uplynulých rokoch sa tam uskutočňovali viaceré záchranné práce.

Zdroj: TASR( TK KBS, tasr, ml; pz ) 20240115024   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]