[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je nedeľa 21. 07. 2024   Meniny má Daniel      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Threads][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  júl  >>
poutstštpisone
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031    

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Anjel Pána s pápežom: Učeník potrebuje otvorené srdce hľadajúce Pána
P:3, 14. 01. 2024 16:00, ZAH

Vatikán 14. januára (VaticanNews) „Pripomeňme si dnes naše prvé stretnutie s Pánom. ...Položme si otázku: sme ako učeníci ešte stále zamilovaní do Pána, hľadáme Pána, alebo sme spohodlneli...? Prebývame s ním v modlitbe, dokážeme s ním v zotrvávať v tichu?“ Cítime túžbu ohlasovať ho? K týmto otázkam pozval pápež František veriacich pri modlitbe Anjel Pána v nedeľu 14. januára. Po modlitbe Svätý Otec opäť apeloval za mier vo svete, osobitne na Ukrajine, v Palestíne a Izraeli, pričom zdôraznil: „Vojna je sama o sebe zločinom proti ľudskosti“.

Videozáznam

Zdroj: Vatican News

Príhovor pápeža Františka:

Drahí bratia a sestry, požehnanú nedeľu!

Dnešné evanjelium predstavuje Ježišovo stretnutie s prvými učeníkmi (porov. Jn 1, 35 – 42). Táto scéna nás pozýva pripomenúť si naše prvé stretnutie s Ježišom. Každý z nás mal prvé stretnutie s Ježišom – ako dieťa, dospievajúci, mladý či dospelý človek... Kedy som sa prvýkrát stretol s Ježišom? Rozpamätajme sa trochu. A po tejto myšlienke či spomienke si potrebujeme obnoviť radosť z toho, že ho nasledujeme a položiť si otázku: čo to znamená byť Ježišovými učeníkmi? Dnešné evanjelium nám ponúka tri slovesá: hľadať, prebývať, ohlasovať.

Najskôr hľadať. Dvaja učeníci vďaka svedectvu Jána Krstiteľa začali nasledovať Ježiša a on, «keď videl, že idú za ním, opýtal sa ich: „Čo hľadáte?“» (v. 38). Toto sú prvé slová, ktoré im Ježiš adresuje: predovšetkým ich pozýva nazrieť do svojho vnútra, aby sa pýtali sami seba na túžby, ktoré nosia vo svojom srdci. „Čo hľadáš?“ Pán nechce získavať prozelytov, nechce získavať povrchných „nasledovníkov“ – tzv. followers. Pán chce ľudí, ktorí si kladú otázky a nechávajú sa osloviť jeho slovom. Preto, aby sme sa stali Ježišovými učeníkmi, musíme ho najprv hľadať, ďalej musíme mať otvorené, hľadajúce srdce, a nie srdce nasýtené či uspokojené.

Čo hľadali prví učeníci, uvidíme prostredníctvom druhého slovesa: prebývať. Nehľadali správy či informácie o Bohu, ani znamenia či zázraky, ale túžili sa stretnúť s Ježišom, Mesiášom, hovoriť s ním, byť s ním, načúvať mu. Aká je prvá otázka, ktorú mu kladú?: «Kde bývaš?» (v. 38). A Kristus ich pozýva, aby boli s ním: «Poďte a uvidíte» (v. 39). Byť s ním, zostať s ním, to je pre Pánovho učeníka to najdôležitejšie. Viera skrátka nie je akási teória, to nie, ale je stretnutím, je to ísť sa pozrieť tam, kde prebýva Pán, a bývať s ním.

Hľadať, prebývať a napokon ohlasovať. Učeníci hľadali Ježiša, potom šli s ním a celé popoludnie boli u neho. A teraz ohlasovať. Vrátili sa a ohlasovali ho. Hľadať, prebývať a ohlasovať. Hľadám ja Ježiša? Prebývam s Ježišom? Mám odvahu ohlasovať Ježiša? To prvé stretnutie učeníkov s Ježišom bolo takým silným zážitkom, že si navždy zapamätali jeho presný čas: «boli asi štyri hodiny popoludní» (v. 39). Hovorí to o sile stretnutia. A ich srdcia boli tak naplnené radosťou, že okamžite pocítili potrebu hovoriť druhým o dare, ktorý dostali. A skutočne, jeden z nich, Ondrej, sa ponáhľa podeliť sa oň so svojím bratom Petrom a privádza ho k Ježišovi. Hľadať Ježiša, byť s ním.

Bratia a sestry, aj my si dnes pripomeňme naše prvé stretnutie sa s Pánom. Každý z nás s ním mal prvé stretnutie – či už v rodine, alebo mimo nej. Kedy som stretol Pána? Kedy sa Pán dotkol môjho srdca? A položme si otázku: sme ako učeníci ešte stále zamilovaní do Pána, hľadáme Pána, alebo sme spohodlneli vo viere pozostávajúcej zo zvykov? Prebývame s ním v modlitbe, dokážeme s ním v zotrvávať v tichu? Dokážem prebývať s Pánom v modlitbe, zotrvávať s ním v tichu? A napokon, cítime túžbu deliť sa o túto krásu stretnutia s Pánom a ohlasovať ju?

Nech nám presvätá Panna Mária, prvá Ježišova učeníčka, daruje túžbu hľadať ho, túžbu byť s ním a túžbu ohlasovať ho.

Preklad Slovenská redakcia Vatikánskeho rozhlasu – Vatican News, Andrej Klapka, Zuzana Klimanová( TK KBS, VaticanNews, ak, zk, ml; pz ) 20240114001   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]