[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je piatok 12. 07. 2024   Meniny má Nina      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Threads][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  júl  >>
poutstštpisone
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031    

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Pápež František rímskym klerikom: Večné mesto je misijným územím
P:3, 13. 01. 2024 19:05, ZAHFoto: Vatican Media


Vatikán 13. januára (VaticanNews) Pápež František sa dnes stretol s rímskymi klerikmi v Bazilike svätého Jána v Lateráne. Viac ako 800 diecéznych i rehoľných kňazov a stálych diakonov v pastoračnej službe v Rímskej diecéze prijalo pozvanie na stretnutie v katedrále, ktoré sa uskutočnilo „v úprimnom a dôvernom dialógu v srdečnej atmosfére,“ uvádza tlačová správa Rímskej diecézy.

Pápež prišiel do baziliky krátko po deviatej hodine ráno, kde ho privítal kardinál Angelo De Donatis, vikár pre Rímsku diecézu. Po modlitbe breviára nasledoval kardinálov pozdrav a dialóg kňazov s pápežom Františkom. Pápež hovoril o Ríme ako o „misijnom území“. Na celé cirkevné spoločenstvo sa pápež obrátil s výzvou na evanjelizáciu v pohanskom kontexte, pričom zdôraznil dôležitosť kresťanského svedectva. Oznámil, že po prestávke, ktorú si vynútila pandémia, obnoví návštevy farností diecézy.

Svätý Otec povedal, že mnohí nečítajú cirkevné dokumenty s porozumením: treba dobre počúvať, zdôraznil pápež a pripomenul, že konflikty treba zvládať, ale nie skrývať. Ďalej bola reč o význame Božieho milosrdenstva, rímsky biskup povedal: „Vždy odpúšťam, vždy je potrebné byť milosrdný.“ O diakonoch povedal, že musia byť uprostred ľudí, v službe tým, ktorí to potrebujú. Na záver pripomenul, že homílie by mali byť krátke, asi 7/8 minút a majú byť priame, vystihujúce ducha Božieho slova.

Svätý Otec odpovedal na viac ako tridsať otázok kňazov. Na margo požehnania párov rovnakého pohlavia uviedol, že to nemení náuku o sviatosti manželstva medzi mužom a ženou. Požehnávame ľudí, nepožehnáva sa hriech. Na otázku afrického kňaza pápež odpovedal, že africká kultúra neprijíma takéto požehnanie, pretože sú tam rôzne delikátne problémy, a že si to vyjasnili s kardinálom Ambongom.

Stretnutiu predchádzali tri návštevy farností, ktoré sa v uplynulých mesiacoch uskutočnili – vždy za zatvorenými dverami – v prefektúrach diecézy, kde si pápež František mohol vypočuť problémy tohto územia a diskutovať o nich so „svojimi“ kňazmi.

Martin Jarábek – Vatican News( TK KBS, VaticanNews, mj, ml; pz ) 20240113010   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]