[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je štvrtok 18. 07. 2024   Meniny má Kamila      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Threads][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  júl  >>
poutstštpisone
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031    

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

V Košiciach otvorili Gréckokatolícke pastoračné stredisko pre mladých
P:3, 12. 01. 2024 08:45, DOM

Košice 12. januára (TK KBS/TS KE) V stredu 10. januára sa v Košiciach uskutočnila posviacka kaplnky a otvorenie Gréckokatolíckeho pastoračného strediska pre mladých v Košiciach, s názvom GPS Košice. Ide o prvý krok z realizácie vízie Rady pre mládež Košickej eparchie, budovať vysunuté satelity (tzv. GPS-ká) Centra pre mládež sv. Jána Teológa v Dvoriankach v okresných mestách Košickej eparchie.

Na slávnosti sa zúčastnil vladyka Cyril Vasiľ SJ, košický eparchiálny biskup a viacero kňazov venujúcich sa pastorácii mládeže. Program sa začal slávnostnou archijerejskou svätou liturgiou v košickej katedrále, ktorej predchádzala posviacka antimenziona, vďaka ktorému bude možné sláviť sv. liturgie v novoposvätenej kaplnke.

Počas malého vchodu vladyka Cyril udelil právo nosiť nábederník Jánovi Fedorišinovi, predsedovi Rady pre mládež Košickej eparchie a duchovnému správcovi vysokoškolskej a stredoškolskej mládeže v Košiciach za jeho službu v oblasti pastorácie mládeže.

V homílii vladyka Cyril okrem iného povzbudil mladých ľudí zvoliť si „taký provokatívny alternatívny životný štýl, akým je zverenie svojho života do súladu s Božím slovom, do hľadania a počúvania, do radosti z čohosi neobyčajného“. Poprial mladým, aby v novopostavenom priestore, skrze spoločenstvo a živú prítomnosť Krista vytvorili prostredie pre prijatie aj ďalších mladých, ktorí sú na svojej životnej ceste dezorientovaní a hľadajúci.

Po svätej liturgii sa duchovenstvo v sprievode veľkej skupiny mladých presunulo do susednej budovy GPS Košice na Dominikánskom námestí 41. Tu vladyka Cyril vykonal obrad posvätenie priestoru, a tým zriadil v GPS Košice kaplnku zasvätenú sv. Emauzským učeníkom, o čom vypovedal dekrét prečítaný v úvode tejto posviacky.

Na záver zaznel dekrét zverenia duchovnej správy tejto kaplnky Rade pre mládež Košickej eparchie a za jej duchovného správcu určil Jána Fedorišina.

Program pokračoval odhalením loga GPS Košice a takto jeho oficiálnym otvorením.

Po zaspievaní mnoholitsvija a prípitku Ján poďakoval v mene všetkých mladých vladykovi Cyrilovi, eparchiálnemu úradu a jednotlivým duchovným otcom, ktorí sa svojou obetou a pastoračnou činnosťou pričinili o toto dielo a symbolicky im odovzdal kľúče od strediska. Taktiež sa poďakoval aj ďalším pozvaným hosťom a dobrodincom, mnohým z radov mladých Košickej eparchie, ktorí svojou odbornou prácou pomohli realizovať rekonštrukciu priestorov novootvoreného strediska.

Na záver poďakoval aj univerzitnému spoločenstvu UNIPAS Košice a animátorom Košickej eparchie, ktorí sa stretávajú v tomto stredisku, a ktorí pri jeho budovaní vykonali na ňom nemalo prác. Slávnosť vyvrcholila recepciou a osobnými rozhovormi všetkých hostí, pričom novootvorené GPS ožilo smiechom, radosťou a najmä vďačnosťou za všetky Božie dobrodenia.

Zdroj: TS KE, Ján Fedorišin( TK KBS, ts ke, jf, ml; kj ) 20240112021   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]