[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je štvrtok 18. 07. 2024   Meniny má Kamila      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Threads][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  júl  >>
poutstštpisone
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031    

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Vo Večnom meste bola svätá omša k prvému výročiu úmrtiu kard. Pella
P:3, 11. 01. 2024 17:59, ZAH

Rím 11. januára (CNA) V utorok 9. januára večer sa v Ríme konala svätá omša pri príležitosti prvého výročia úmrtia austrálskeho kardinála Georgea Pella. V Kaplnka Domus Australia ju celebroval kardinál Gerhard Müller. Prítomní boli viacerí kardináli a biskupi, mnohí kňazi z Ríma, veľvyslanci pri Svätej stolici a veriaci z Ríma i zo zahraničia.

P. Joseph Hamilton, Pellov bývalý sekretár, v rozhovore pre katolícku televíznu stanicu EWTN povedal, že kardinál bol v Ríme veľmi obľúbený a jeho odchod bol nečakaný. „Táto krásna svätá omša, ktorá pripomína jeho život, dúfajme, že prinesie útechu všetkým, ktorí za kardinálom v uplynulom roku smútili,“ povedal Hamilton v rozhovore.

Kardinál Pell zomrel vo veku 81 rokov 10. januára 2023 po tom, ako niekoľko dní predtým utrpel zástavu srdca v rímskej nemocnici Salvator Mundi po plánovanej výmene bedrového kĺbu. Predtým pôsobil ako arcibiskup Sydney a Melbourne, než ho pápež František v roku 2014 vymenoval za vedúceho vatikánskeho sekretariátu pre hospodárstvo, čím sa stal najvyššie postaveným austrálskym duchovným.

Gerhard Müller sa počas homílie zamyslel nad dlhým životom zosnulého kardinála a poznamenal, že spolu s pápežom Benediktom bol vzorom pravej viery. Müller pripomenul jeho mladosť, keď prejavil výnimočné športové schopnosti a vysoký intelekt, ktoré mu mohli priniesť skvelú kariéru, ale ktorých sa zriekol a rozhodol sa nasledovať Kristovo povolanie do kňazskej služby. Bývalý sekretár si spomenul aj na svoj osobný vzťah s kardinálom Pellom a vyzdvihol jeho postoj k manželstvu a rodine v Kristovom duchu.

Kardinál Müller sa dotkol aj najtemnejšej kapitoly Pellovho života, keď bol 11. decembra 2018 odsúdený na základe piatich obvinení zo sexuálneho zneužívania v čase, keď koncom 90. rokov pôsobil ako arcibiskup Melbourne. Po tom, ako si odsedel 404 dni v samoväzbe, austrálsky najvyšší súd v apríli 2020 jednomyseľne zrušil rozsudky na základe opodstatnených pochybností v odvolacom konaní.

„Bol prenasledovaný davom a stal sa obeťou spravodlivosti protikatolíckych agitátorov v médiách a policajnom aparáte,“ poznamenal Müller k očierňovaniu zosnulého kardinála.

Pomocný biskup Richard Umbers z arcidiecézy Sydney sa po svätej omši vyjadril pre televíziu EWTN a povedal, že tento večer bol príležitosťou pripomenúť si výročie muža, ktorý bol osobnosťou Cirkvi, a tiež uznaním veľmi dôležitej osoby pre Austráliu. „Pellov odkaz sa netýka len jeho teologického rozhľadu alebo reforiem vatikánskych financií, ale najlepšie je viditeľný v oživení Cirkvi v Sydney, Bol to veľký muž s jasnou víziou a jeho vplyv je viditeľný v Sydney, keďže tu za posledných dvadsať rokov narástol počet mladých katolíkov. Výrazne oživil aj prostredie univerzitných kaplánov. Kardinál Pell do tejto oblasti veľa investoval a veľmi sa zaujímal o novú generáciu mladých duchovných.“ 

P. Hamilton povedal, že jedným z charakteristických znakov Pellovho odkazu je jeho príklad sily a jednoty v Cirkvi, ktorá prechádza obdobím poznačeným rozdelením a zmieta sa v kríze. „Sme jedna Katolícka cirkev, máme jednu vieru a jedného pápeža. Ak držíme spolu, sme silní, ak sa rozdeľujeme, slabneme. V tom spočíva jeho posolstvo Cirkvi, ktorej hrdo slúžil a na ktorú bol hrdý. Zanechal nám veľký a príkladný odkaz,“ uzavrel Pellov bývalý sekretár.

Zdroj: CNA( TK KBS, cna, ml; pz ) 20240111027   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]