[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je piatok 12. 07. 2024   Meniny má Nina      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Threads][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  júl  >>
poutstštpisone
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031    

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

ACN: Vlani zatkli, uniesli alebo zabili 132 katolíckych kňazov a zasvätených
P:3, 11. 01. 2024 17:30, DOM

Bratislava 11. januára (TK KBS) V roku 2023 bolo zatknutých, unesených alebo zabitých spolu 132 katolíckych kňazov a zasvätených osôb. Vyplýva to z údajov pápežskej nadácie ACN – Pomoc trpiacej Cirkvi. V roku 2022 bol počet prípadov 124. Ide však len o potvrdené prípady; ich počet môže byť vyšší, keďže v niektorých krajinách je ťažké získať spoľahlivé informácie.

Zhrnutie zistení je dostupné na stiahnutie na webe nadácie.

Statistika, knazi, duchovni, 2023, ACN, plagat

Zistenia ACN sa týkajú únosov, vrážd a zatýkania katolíckych kňazov, seminaristov a rehoľníkov na celom svete. V prípade zatknutí eviduje nadácia špecificky len tie, ktoré súvisia s útlakom či prenasledovaním, a nie s bežnou trestnou činnosťou. Týchto bolo v minulom roku 86.

Nikaragua a Bielorusko sú na čele zoznamu autoritárskych režimov, ktoré sa uchýlili k zatýkaniu predstaviteľov Cirkvi s cieľom potrestať ju za to, že vyjadruje nesúhlas s nespravodlivosťou a porušovaním ľudských práv, pričom niektorí boli zadržaní alebo unesení už pred začiatkom roka a zostali vo väzbe alebo zmizli v priebehu roka 2023.

V Nikarague bolo v uplynulom roku zadržaných celkovo 46 klerikov vrátane dvoch biskupov a štyroch seminaristov. Ďalší, ako napríklad misionárky lásky, boli vyhostení z krajiny alebo im bol odmietnutý vstup po pobyte v zahraničí. Viacerí zo zadržaných kňazov boli nakoniec prepustení alebo poslaní do exilu.

Tvrdé zásahy koncom decembra však viedli k zatknutiu ďalších najmenej 19 kňazov vrátane biskupa Isidora de Carmen Mora Ortega zo Siuna. Iba dvaja z nich boli zatiaľ prepustení, zvyšných 17 je stále vo väzbe. Zatknutý zostáva aj známy biskup Roland Álvarez, ktorý bol zadržaný ešte v auguste 2022 a odsúdený na 26 rokov väzenia.

V Bielorusku úrady v roku 2023 zatkli najmenej desať kňazov a traja boli koncom roka stále za mrežami. Otcovia Ivan Levický a Bohdan Heleta – dvaja gréckokatolícki kňazi, ktorých v roku 2022 na Ukrajine zadržali ruské okupačné sily – tiež neboli doposiaľ prepustení.

Ďalšou problematickou krajinou je Čína. Údaje nadácie ACN naznačujú, že v priebehu roka 2023 tu bolo zatknutých 20 kňazov. Ďalší sú už roky nezvestní. Ich skutočný počet však nepoznáme, keďže niektorí kňazi a biskupi mohli byť prepustení bez zverejnenia podrobností. V Číne pre veľkú kontrolu štátnymi orgánmi nie je možné tieto skutočnosti definitívne potvrdiť.

V Indii, kde naďalej platia tzv. zákony proti konverzii, bolo v snahe zabrániť činnosti katolíckych organizácií počas roka zatknutých najmenej päť kňazov a jedna rehoľníčka. Všetci boli prepustení, no niektorí stále čelia obvineniam a hrozí im odňatie slobody.

Počet únosov mierne klesol

Počet unesených kňazov a zasvätených osôb v roku 2023 klesol na 33 oproti 54 prípadom z roku 2022. Tento počet zahŕňa päť kňazov unesených v predchádzajúcich rokoch, ktorí však boli v roku 2023 stále v rukách únoscov alebo boli nezvestní, ako napríklad páter Hans-Joachim Lohre, unesený v Mali v roku 2022 a prepustený v novembri 2023.

Nigéria je na čele zoznamu s 28 prípadmi vrátane troch rehoľníčok. Únosy kňazov a rehoľníkov v Nigérii sa stali takými bežnými, že nové prípady sa sotva zaznamenávajú – väčšina z obetí je nakoniec rýchlo prepustená. Únosy však zostávajú najväčšou hrozbou pre bezpečnosť duchovných a rehoľníkov v tejto krajine. Ďalšími krajinami sú Haiti s dvoma unesenými kňazmi, Mali a Burkina Faso s jedným kňazom. V Etiópii bola unesená jedna mníška.

Nigéria je krajinou s najvyšším počtom vrážd

V roku 2023 zaplatilo 14 osôb tú najvyššiu cenu za svoj záväzok voči spoločnému dobru, ľudským právam, náboženskej slobode a slobode komunít a národov, ktorým slúžia. Medzi obeťami je jedenásť kňazov, jeden biskup, jeden rehoľník a jeden seminarista. Sedem vrážd sa stalo za nejasných okolností alebo priamo nesúviselo s potvrdeným prípadom prenasledovania.

Ide o biskupa a kňaza v USA, kňaza v Kolumbii, Burkine Faso, Nigérii a Mexiku v tomto poradí, a jedného rehoľníka v Kamerune.

Z ďalších siedmich úmrtí priamo súvisiacich s prenasledovaním má opäť najvyšší počet Nigéria s tromi vraždami. Páter Isaac Achi bol brutálne zavraždený v januári, keď sa mu pri útoku nepodarilo utiecť z podpálenej rezidencie, seminaristu Na'amana Danlamiho postihol rovnaký osud v septembri. V októbri únoscovia zabili benediktína Godwina Ezeho, ktorého uniesli spolu s dvoma novicmi.

Motorky a bezpečné múry

Kým v Ázii a Latinskej Amerike sa ACN usiluje o ovplyvňovanie politickej situácie v spolupráci s ďalšími medzinárodnými aktérmi, v afrických krajinách sa nadácia sústredí na zvyšovanie bezpečnosti kňazov a zasvätených osôb. Častou potrebou sú spoľahlivé motorové vozidlá ako autá a motorky, ktoré pomáhajú miestnym duchovným presunúť sa k veriacim cez náročný terén rýchlejšie a bezpečnejšie. Práve na cestách a trasách kňazov totiž dochádza k prepadom a únosom. Ďalšími preventívnymi nástrojmi, ktoré ACN môže vďaka darcom venovať cirkvi v rizikových oblastiach sú spoľahlivé múry či moderné alarmy, ktoré zabezpečujú rehole a malé dediny.

Zdroj: ACN, Lucia Froncová, lucia.froncova@acn-slovensko.org( TK KBS, acn, lf, ml; pz ) 20240111025   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]