[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je piatok 12. 07. 2024   Meniny má Nina      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Threads][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  júl  >>
poutstštpisone
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031    

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Baldachýn v Bazilike sv. Petra vo Vatikáne čaká 10-mesačná rekonšrukcia
P:3, 11. 01. 2024 16:59, ZAH

Vatikán 11. januára (VaticanNews) V Tlačovom stredisku Svätej stolice vo štvrtok 11. januára predstavili pripravované reštaurátorské práce baldachýnu v Bazilike sv. Petra. Budú ukončené do začiatku Jubilejného roka 2025 a nebudú mať vplyv na priebeh liturgických slávení. Naposledy sa práce na tomto Berniniho diele uskutočnili v 18. storočí.

Bude to náročná, no potrebná práca. Takto definoval nadchádzajúcu reštauráciu baldachýnu Baziliky sv. Petra kardinál Mauro Gambetti, arcikňaz Pápežskej baziliky sv. Petra vo Vatikáne, generálny vikár Svätého Otca pre mesto Vatikán a predseda Dielne sv. Petra (Fabbrica di San Pietro), ktorá je zodpovedná za reštauračné práce v Bazilike.

Baldachýn je vysoký ako 10-poschodová budova

Reštaurácia sa uskutoční v súvislosti s nadchádzajúcim Jubilejným rokom 2025 a 400. výročím posvätenia novej vatikánskej baziliky, ku ktorému došlo v roku 1626 za pápeža Urbana VIII. Baldachýn s výškou 28,74 metra a hmotnosťou 63 ton je právom označovaný za giganta umenia všetkých čias, za jedinečné dielo, na ktorom spolupracovali Bernini a Borromini.

Plánovaná doba rekonštrukčných prác je 10 mesiacov: od druhej polovice februára do decembra 2024, skončia sa teda tesne pred otvorením Svätej brány. Baldachýn, „ktorý sa týči nad hlavným oltárom“ a označuje miesto hrobu apoštola Petra, je „vysoký ako desaťposchodová budova,“ zdôrazňuje kardinál. Reštaurovanie sa uskutoční 250 rokov po veľkých konzervačných prácach z 18. storočia a 400 rokov po začatí prác na baldachýne.

Toto monumentálne dielo z lešteného a pozláteného bronzu si nevyhnutne vyžaduje reštaurovanie a údržbu, osobitne jeho najvyššie položené časti. Okrem toho Bazilika sv. Petra denne privíta až 50-tisíc ľudí a mikroklimatické zmeny podporujú javy na baldachýne, ako sú korózie, oxidácie a dilatácie drevených častí.

Reštaurátorské práce sa uskutočnia v troch fázach, ktoré zdokumentuje Dikastérium pre komunikáciu prostredníctvom Vatican News audiovizuálnymi zábermi s vysokým rozlíšením.

Slávenia pod baldachýnom budú pokračovať

Plánované práce nezabránia tomu, aby sa na hlavnom oltári konali pápežské slávenia, zaručuje kardinál Gambetti: „Rovnako ako aj počas výstavby baziliky, aj naďalej bude možné sláviť svätú omšu nad hrobom sv. Petra.“ Lešenie bude obklopovať baldachýn bez toho, aby sa ho dotýkalo. Reštauračné práce v hodnote 700-tisíc eur pokryje Rád Kolumbových rytierov. Ako zdôraznil kardinál Gambetti, „ide o dielo, ktoré je v kontinuite s projektom zveľadenia a nového osvetlenia vatikánskej nekropoly, ktorý tiež podporili Kolumbovi rytieri.“

Paolo Ondarza, Zuzana Klimanová – Vatikán( TK KBS, VaticanNews, po, zk, ml; pz ) 20240111023   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]