[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je štvrtok 18. 07. 2024   Meniny má Kamila      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Threads][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  júl  >>
poutstštpisone
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031    

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Pápež sekulárnym misionárom: Buďte apoštolmi porozumenia a pravdy
P:3, 11. 01. 2024 16:15, ZAH

Vatikán 11. januára (VaticanNews) „Toto stretnutie mi dáva príležitosť zdôrazniť hodnotu sekulárnosti v živote a službe kňazov.“ Takto znie úvod pápež František v texte odovzdanom členom Sekulárneho inštitútu kňazov misionárov Kristovho kráľovstva, ktorých vo štvrtok 11. januára prijal vo Vatikáne.

Audiencia sa konala pri príležitosti 70. výročia založenia inštitútu.

Sekulárny inštitút kňazov misionárov Kristovho kráľovstva (Sacerdoti Missionari della Regalità di Cristo), ktorý založil páter Agostino Gemelli, je inštitútom diecéznych kňazov, ktorí žijú na rôznych miestach v poslušnosti svojmu diecéznemu biskupovi so zasvätením prostredníctvom sľubov chudoby, poslušnosti, čistoty a apoštolátu podľa charizmy inštitútu.

„Sekulárnosť nie je synonymom laickosti,“ uvádza pápež František v odovzdanom texte, v ktorom ďalej vysvetľuje „Sekulárnosť je rozmerom Cirkvi, ktorá je povolaná slúžiť a svedčiť o Božom kráľovstve v tomto svete. A zasvätenie radikalizuje tento rozmer, ktorý samozrejme nie je jediný, ale je doplnkom eschatologického rozmeru. Cirkev, každý pokrstený, je vo svete, je pre svet, ale nie je zo sveta. Ak je teda svetskosť dimenziou Cirkvi, tak laici, ako aj klerici sú povolaní ju žiť a vyjadrovať, hoci rôznymi spôsobmi. Každý ju realizuje podľa svojho vlastného stavu v línii tajomstva vtelenia.“

Ako pápež ďalej zdôrazňuje diecéznym kňazom, ich „cesta v teréne“ je obohatená o konfrontáciu s misionárskymi sestrami a bratmi tohto inštitútu, ktorý je založený podľa františkánskej charizmy. Ďalej Svätý Otec pokračuje:

„Páči sa mi vyjadrenie vo vašej modlitbe k Najsvätejšiemu Srdcu Ježišovmu, kde sa hovorí: «Urob nás solidárnymi a priateľmi ľudí, apoštolmi pochopenia a pravdy, aby sa evanjelium stalo srdcom sveta». ,Apoštoli porozumenia a pravdy‘. Krásny výraz, ktorý si opakujete každý deň, aby ste potvrdili svoj apoštolský sľub, presvedčení, že zjednotený s Kristom v Duchu Svätom je človek apoštolom predovšetkým svojou ľudskosťou, tými ľudskými čnosťami, ktoré opisuje Druhý vatikánsky koncil: úprimnosť, úcta k spravodlivosti, vernosť danému slovu, láskavosť, rozvážnosť, pevnosť mysle, spravodlivosť.“

Text pápež uzatvára varovaním pred sebectvom a svetskosťou – tendenciami rozšírenými medzi kňazmi – a zveruje službu spomínaného inštitútu Panne Márii a sv. Františkovi z Assisi.

Dodajme, že počas audiencie delegácia pápežovi darovala plány budovania „Centra pre duchovnú formáciu a medzináboženský dialóg“ v Kimine v Burundi. Centrum, ktoré sa nachádza na skalnatom vrchole hory vo výške 1000 metrov nad morom, je pomenované po Mons. Michaelovi Courtneym, apoštolskom nunciovi v Burundi, ktorý sa intenzívne zaslúžil o upokojenie krajiny a v roku 2003 zahynul pri atentáte.

Miroslava Holubíková – Vatikán( TK KBS, VaticanNews, mh, ml; pz ) 20240111019   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]