[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je utorok 23. 07. 2024   Meniny má Oľga      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Threads][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  júl  >>
poutstštpisone
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031    

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Prešovská archieparchia spustila sériu katechéz k  biskupskej chirotónii 
P:3, 11. 01. 2024 09:00, DOM

Prešov 11. januára (TK KBS) Prešovská archieparchia začala pred blížiacou sa biskupskou chirotóniou nového prešovského arcibiskupa metropolitu Jonáša Maxima zverejňovať na svojom facebookovom profile sériu katechéz. Tie veriacim vysvetlia jednotlivé časti biskupského rúcha, ktoré si aj samotný vladyka-nominant Jonáš Maxim po prvýkrát slávnostne oblečie počas obradu vysviacky.  

„Katechézy vysvetľujú historický pôvod a symboliku každej časti biskupského odevu. Zároveň súčasťou každej katechézy je aj modlitba, ktorá je prednášaná diakonom pri obliekaní biskupa a taktiež pre porovnanie je vždy uverejnená aj modlitba, ktorú sa biskup modlí v tichosti. Práve tieto časti biskupských modlitieb poukazujú na posledné momenty života Ježiša Krista a biskupovi tak majú pripomínať, že jeho služba nie je ľahká, ale tŕnistá a naplnená ťažkosťami, bolesťami či krížom, ktorý má biskup niesť podľa vzoru Spasiteľa,“ priblížil obsah katechéz Michal Pavlišinovič, hovorca Prešovskej archieparchie. 

Okrem biskupského oblečenia budú katechézy vysvetľovať aj iné liturgické predmety, ktoré sú súčasťou gréckokatolíckych archijerejských svätých liturgií, ako sú napr. sviece – dikirion a trikirion, malý koberček nazývaný orlica, taktiež veriaci spoznajú čo je to posoch a mnoho iného. Posledné tri katechézy sa budú venovať samotnému obradu biskupskej chirotónie a vysvetlia niektoré jej špecifiká.  

Zapoja sa aj mladí ľudia

Do duchovnej prípravy pred vysviackou vladyku Jonáša sa zapoja aj mladí v mládežníckom centre Bárka v Juskovej Voli, kde sa sedem dní pred samotnou vysviackou uskutoční počas víkendu, 19. – 21. januára, stretnutie animátorskej školy. Hneď v piatok večer sa budú mladí modliť celonočné bdenie (veľkú večiereň a utiereň) zo sviatku prepodobného Eutymia Veľkého. Tento svätec založil viacero kláštorov a významne sa pričinil o rozvoj mníšskeho života v cenobitskej forme (z gr. koinos bios – spoločný život). Práve vladyka-nominant Jonáš prichádza na prešovský metropolitný stolec ako východný mních, ktorý posledné roky viedol mníšsku lavru studitov v Unive. 

Duchovná príprava na vysviacku vyvrcholí počas posledných piatich dní, od pondelka 22. januára do piatka 26. januára, do ktorej budú zapojené aj všetky farnosti s kňazmi, ako aj biskupi Gréckokatolíckej cirkvi na Slovensku. 

TK KBS informoval Michal Pavlišinovič ( TK KBS, mp, ml; kj ) 20240111010   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]