[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je piatok 12. 07. 2024   Meniny má Nina      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Threads][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  júl  >>
poutstštpisone
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031    

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Pápež listom potvrdil arcibiskupa Ernakulam-Angamaly sýrsko-malabarského
P:3, 10. 01. 2024 18:05, ZAH

Vatikán 10. januára (VaticanNews) Svätý Otec František v stredu 10. januára potvrdil voľbu nového pastiera na zasadnutí miestnej biskupskej synody v Kerale. Stal sa ním Mons. Mar Raphael Thattil a nahradí kardinála Alencherryho, ktorý 7. decembra predložil svoju rezignáciu. Mons. Thattil povedie indickú archieparchiu, ktorá je strediskom rozkolov a protestov v súvislosti s liturgickými otázkami, pričom tento spor si vyžiadal zásah pápeža prostredníctvom videoodkazu.

Archieparchia Ernakulam-Angamaly, najväčšia a najstaršia sýrsko-malabarská cirkev v Indii, kde dochádza k rozkolom a protestom kvôli sporu o spôsob, akým kňazi slávia omšu, ktorý si vyžiadal aj osobitné videoposolstvo Svätého Otca, si zvolila nového arcibiskupa. Miestna synoda biskupov  sa zišla na Hore svätého Tomáša v Kakkanad-Kochi (v Kerale) a požiadala - ako to stanovuje Kódex východných cirkví - o potvrdenie pápeža. Svätý Otec voľbu Mons. Thattila, doterajšeho biskupa sýrsko-malabarskej cirkvi v Shamshabade schválil listom datovaným 9. januára 2024.

V liste pápež vyjadril „bratské žičenia“ novému „otcovi a hlave milovanej“ Cirkvi sui iuris a ubezpečil o svojich modlitbách za neho, aby sa Mons. Thattil „podľa príkladu svojich ctihodných predchodcov usiloval ponúknuť veľkorysú a plodnú pastoračnú službu stádu, ktoré mu je teraz zverené“. Pápež tiež povzbudzuje nového arcbiskupa, aby „osobitným spôsobom pamätal na chudobných a najnúdznejších“ a vzýva Ducha Svätého, aby „priaznivo pôsobil na jednotu, vernosť a poslanie sýrsko-malabarskej cirkvi“, aby pod jeho „otcovským vedením rástla a prekvitala“.

Šesťdesiatsedemročný Mons. Mar Raphael Thattil je kňazom od roku 1980 a má doktorát z východného kánonického práva na Pápežskom východnom inštitúte v Ríme. Počas svojho života zastával rôzne funkcie v akademickej, právnickej a cirkevnej sfére. Synoda biskupov ho 18. januára 2010 zvolila za pomocného biskupa Trichuru a 10. apríla 2010 bol vysvätený za biskupa. V roku 2013 ho pápež František vymenoval za apoštolského vizitátora pre veriacich sýro-malabarskej cirkvi žijúcich v Indii mimo jej vlastného územia. Dňa 10. októbra 2017 bol vymenovaný za prvého biskupa novovzniknutej eparchie Shamshabad. Plynule hovorí malajalamsky, anglicky, taliansky a nemecky.

Pripomeňme, že arcibiskup Cyril Vasiľ SJ ako osobitný delegát pápeža Františka v Indii, návštevou sýrsko-malabarskej katolíckej archieparchii Ernakulam-Angamaly v decembri 2023 pokračoval v riešení zložitej situácie.

Arcibiskup Vasiľ SJ, pápežský delegát pre archieparchiu Ernakulam-Angamaly, spoločne s duchovenstvom a veriacimi Košickej eparchie sa pripájajú k modlitbám za novú hlavu Sýrsko-malabarskej katolíckej cirkvi, píše TS KE. 

Článok S. Cernuzia spracovala Miroslava Holubíková ( TK KBS, VaticanNews, scz, mh, ts ke, ml; pz ) 20240110046   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]