[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je utorok 23. 07. 2024   Meniny má Oľga      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Threads][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  júl  >>
poutstštpisone
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031    

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Prezidentka SR Zuzana Čaputová prijala v paláci koledníkov Dobrej noviny
P:3, 10. 01. 2024 17:00, DOM

Bratislava 9. januára (TK KBS) Prezidentka SR Zuzana Čaputová prijala v stredu 10. januára koledníkov Dobrej noviny. Tisíce detí z celého Slovenska reprezentovali koledníci z Veľkých Levárov, Vranova nad Topľou - Čemerného a Višňového. Riaditeľ Dobrej noviny Daniel Fiala v príhovore upriamil pozornosť na aktuálne poslanie koledníkov, ktorí aj uplynulé Vianoce roznášali vianočnú radosť a prežiarili príbytky aj srdcia desiatok tisícov rodín na celom Slovensku. Mottom vrcholiaceho 29. ročníka koledníckej akcie bolo heslo Staň sa svetlom aj ty. Svetlo ako symbol novonarodeného Božieho Syna ako aj symbol túžby človeka vyjsť z temnôt problémov a znova objaviť nádej v živote.

„Túto výzvu deti napĺňali, keď prichádzali k ľuďom s úsmevom, veselosťou a úprimným vianočným želaním. Celé Vianoce sa stávali svetlom pre Slovákov, aby namiesto tmy rozdelenia panovala v našej spoločnosti jednota a súdržnosť. A po Vianociach sa koledníci vďaka verejnej zbierke stanú svetlom pre ľudí v Južnom Sudáne a ďalších afrických krajinách, ktorých tma má podobu chudoby, sucha, vojen či samoty," uviedol. Dodal, že „každý z nás prežíva aj chvíle tmy, preto je nesmierne dôležité, aby sme v živote objavili svetlo, ktoré nám dá novú nádej.“ Prezidentke poďakoval za prijatia počas jej pôsobenia v úrade hlavy štátu, za slová povzbudenia pre celé eRko, za ocenenie zakladateľa hnutia Evžena Valoviča, ako aj za všetko dobré, čo pre Slovensko za uplynulé roky vykonala.   

Koledníci prezidentke následne zaspievali, zavinšovali a zaželali, aby táto koleda priniesla nádej, radosť a Božie požehnanie do jej pracovného ako aj súkromného života počas celého roka 2024. Na záver svojho vystúpenia jej odovzdali niekoľko darov: obraz Veľkých Levárov, kvety, kalendár detského folklórneho súboru Leváranek, ikonu Svätej rodiny, ručne vyrábané hlinené šálky, tradičné višňovské korbáčiky, minerálnu vodu a ponožky z Čičmian.

Prezidentka ocenila, že koledníci so svojím pestrým programom reprezentujú bohaté a pestré slovenské ľudové tradície. Ako sama dodala, „vždy sa na vás teším, pretože s vami príde krásna atmosféra s piesňami, ktoré ste priniesli a prichádza s vami aj ušľachtilá myšlienka.“ Osobitne sa poďakovala eRku za to, že vychádázajúc z pevných koreňov podzemnej cirkvi deti a mladých vedie k súcitu, solidarite a v dnešnej neľahkej dobe ich prebúdza z ľahostajnosti, letargie a privádza k službe a pomoci tým, ktorí to skutočne potrebujú.

„Veľká vďaka patrí aj vladykovi Milanovi Lachovi, ktorý koledníkov z východu prijal ešte pred samotnou návštevou prezidentky, aby im požehnal. Po koledovaní v paláci sa mladí zúčastnil liturgie, v závere ktorej vladyka Milan koledníkom poďakoval za reprezentáciu celej cirkvi a požehnal im na šťastnú cestu domov," informovala Anežka Fejková.  

Kolednícku akciu organizuje eRko – Hnutie kresťanských spoločenstiev detí v spolupráci s katolíckymi farnosťami v mestách a obciach po celom Slovensku. Finančne je možné zbierku podporiť na čísle účtu SK77 1100 0000 0029 4045 7894. Viac o možnostiach podpory na www.dobranovina.sk/podporim

Verejná zbierka Dobrá novina – 29. ročník je zapísaná v registri verejných zbierok MV SR pod č. 000-2023-030764 zo dňa 3. 5. 2023 na všeobecne prospešný účel rozvojovej spolupráce a humanitárnej pomoci.

TK KBS informoval Jozef Magda / aktualizované

K správe bolo vydané FOTO ( TK KBS, ml; pz ) 20240110045   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]