[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je piatok 12. 07. 2024   Meniny má Nina      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Threads][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  júl  >>
poutstštpisone
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031    

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Pomôžme prežiť kresťanom vo Svätej zemi, apeluje Pápežská nadácia ACN
P:3, 10. 01. 2024 12:08, DOM

Bratislava 10. januára (TK KBS) Pomôžme prežiť kresťanom vo Svätej zemi, apeluje Pápežská nadácia ACN – Pomoc trpiacej Cirkvi. „Verím, že aj vy myslíte na svojich bratov a sestry, ktorí dnes zápasia o prežitie vo Svätej zemi – najmä na malú kresťanskú komunitu v Gaze, okolo 500 ľudí, ktorí už mesiace prežívajú za múrmi farnosti Svätej rodiny. Ich situácia je kritická. Už majú takmer neexistujúci prístup k vode, jedlu a energiám. Ak im nepomôžeme, neprežijú,“ píše v liste Miroslav Dzurech z ACN.

Hrozné podmienky už zažívajú aj kresťania na Západnom brehu Jordánu. Tiež uviazli v konflikte, nemôžu chodiť do práce, zásoby už beztak chudobnej komunity sa míňajú a ich život je dnes priamo ohrozený. Životne dôležitú pomoc väčšine kresťanov vo Svätej zemi však dokáže sprostredkovať Latinský patriarchát Jeruzalema, s ktorým úzko ACN spolupracuje. Stať sa súčasťou tejto záchrannej akcie môžu aj Slováci. „Vaším darom v ľubovoľnej výške poskytnete kresťanom vo Svätej zemi lieky, vodu a potraviny, palivo a hygienu. Rodiny s deťmi, seniori, chorí i osamelí – tí, ktorí nemohli odísť a ktorí sa každý deň modlia v nádeji, môžu prostredníctvom našej pomoci pocítiť, že my, ich duchovná rodina, sme na nich nezabudli,“ dodáva Dzurech. Pomôcť je možné TU.

Pápežská nadácia ACN - Pomoc trpiacej Cirkvi oznámila druhý balík núdzovej pomoci pre kresťanov, ktorí prišli o živobytie v dôsledku vojny v Gaze. Od januára do apríla 2024 podporí Latinský patriarchát v Jeruzaleme sumou 500 000 eur. Z celkovej sumy je 300 000 eur určených na podporu necelej tisícky kresťanov, ktorí ešte zostali v Gaze. Zvyšok pomoci pomôže kresťanským rodinám na Západnom brehu a vo východnom Jeruzaleme, ktoré boli zasiahnuté prebiehajúcim konfliktom.

Ako bude pomoc použitá?

Väčšina kresťanskej komunity vo Svätej zemi pracuje v sektore cestovného ruchu a stratila všetky zdroje príjmov, keďže takmer všetky púte do regiónu boli zrušené. Najnovší balík pomoci zahŕňa životne dôležité lieky, potravinové balíky, finančnú podpora pre študentov a náklady na bývanie. ACN bude tiež podporovať vzdelávacie programy, ktorých cieľom je poskytnúť mladým kresťanom nové zručnosti, čím sa zvýšia ich možnosti zamestnať sa. Marco Mencaglia, riaditeľ projektov ACN, vysvetľuje: „Od začiatku tejto vojny sme našim partnerom vo Svätej zemi povedali, že ich neopustíme, či už ide o materiálnu alebo duchovnú pomoc - a tento sľub máme v úmysle splniť."

Dodal, že „dôsledky vojny pociťuje celý región a kresťania, ktorí sú síce menšinou, ale stále významnou komunitou - približne 45 000 na Západnom brehu a 10 000 vo východnom Jeruzaleme - sú postihnutí veľmi priamo". Mencaglia uviedol, že kresťanská komunita vo Svätej zemi čelí vážnym hospodárskym ťažkostiam „už najmenej tretíkrát" v priebehu dvoch desaťročí. Zdôraznil, že kresťania veľmi trpeli v dôsledku bojov medzi Izraelom a Hizballáhom a „nedávno počas pandémie COVID a teraz kvôli vojne v Gaze. Navyše nič nenasvedčuje tomu, že by sa vojna mala skončiť a že sa do Svätej zeme začnú vracať turisti.“ 

Udržateľná podpora kresťanskej komunity

Čo sa týka podpory ACN pre vzdelávacie iniciatívy, Mencaglia vysvetľuje, že im takto „ „pomáhame získať zručnosti a prostriedky na živobytie. Z dlhodobého hľadiska je to oveľa lepšie, (ako iba peňažná podpora, pozn.red.) pretože práve to pomáha udržať komunity ukotvené v ich domovine a odrádza ich to od emigrácie." Kardinál Pierbattista Pizzaballa z Jeruzalema pre nadáciu povedal: „Dovoľte mi, aby som využil túto príležitosť a vyjadril svoju vďačnosť organizácii ACN za vašu pokračujúcu spoluprácu s Latinským patriarchátom v Jeruzaleme a za vašu podporu našich miestnych komunít vo Svätej zemi."

Aktualizované ( TK KBS, acn, mdz, ml; pz ) 20240110030   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]