[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je utorok 23. 07. 2024   Meniny má Oľga      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Threads][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  júl  >>
poutstštpisone
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031    

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

V Jakubanoch posvätil apoštolský administrátor Peter Rusnák vodu v potoku
P:3, 10. 01. 2024 11:05, DOM

Jakubany 10. januára (TK KBS) Apoštolský administrátor Prešovskej archieparchie vladyka Peter Rusnák zavítal do rázovitej gréckokatolíckej obce Jakubany, kde v Chráme svätých apoštolov Petra a Pavla slávil archijerejskú svätú liturgiu. Veriaci v tejto farnosti prichádzajú na bohoslužby počas sviatku Bohozjavenia Pána oblečení v miestnych krojoch, čo aj tohto roku zvýraznilo sviatočnú atmosféru, ktorú umocnil aj ich radostný spev. Zároveň sa v tejto farnosti, ako v jednej z mála na Slovensku, zachováva starobylý zvyk svätenia vody na potoku.

V úvode archijerejskej svätej liturgie privítal vladyku Petra, všetkých veriacich farnosti, ako aj televíznych divákov RTVS, miestny farár Peter Malcovský.

V homílii vladyka hovoril o pokore Ježiša Krista, ktorú ukázal tým, že dovolil Jánovi, aby ho pokrstil. Kristus neprišiel ako nejaký šéf, ktorý vyrazí dvere a ukáže na svoju moc a dôležitosť, ale prichádza ukazujúc na sebe spravodlivosť kríža. „Spravodlivosť kríža znamená to, že ty môžeš všetky svoje hriechy odovzdať Božiemu Synovi. Nemusíš ich váľať na susedu, ani na muža či ženu, ani na starostu či predsedu vlády. Nie! Ty môžeš tie hriechy odovzdať Kristovi. On ich nezhodí na nikoho, lebo to je Baránok Boží, ktorý sníma hriechy sveta. Aj ty môžeš byť ten, ktorý nechá spočinúť na sebe hriech toho druhého, bez toho, aby platilo oko za oko a zub za zub! A tento postoj vie dať iba Ježiš Kristus. To je spravodlivosť kríža,“ povedal v homílii vladyka Peter. A ďalej pokračoval a pozval veriacich, aby sa učili žasnúť nad Božou láskou, ktorú bezhranične ukázal svojou obetou na kríži. Samotný text tropára sviatku hovorí o svetle, ktoré ožaruje všetkých, je len na každom veriacom, či sa nechá prežiariť Božou láskou, Božím odpustením.

Na záver v chráme veriaci zaspievali pápežskú hymnu Svätému Otcovi Františkovi a mnoholitstvije vladykovi Petrovi Rusnákovi. Následne sa všetci v liturgickom sprievode presunuli z chrámu k potoku Jakubianka, kde pokračovala slávnosť veľkým svätením vody. Texty starobylých modlitieb hovoria o existencii Boha a o jeho veľkej láske k človeku, keď zostúpil do vôd Jordánu, aby ich posvätil.

Po posvätení vody vladyka Peter zaželal všetkým požehnané sviatky Bohozjavenia Pána a požehnaný nový rok. Veriaci si potom naberali posvätenú vodu priamo z potoka, aby si ju vzali do svojich domácností. Cestou domov ešte prijali pomazanie posväteným olejom na čele – myrovanie.

Slávenie sviatkov Bohozjavenia Pána započal vladyka Peter už v predvečer sviatku, 5. januára, keď predsedal svätej liturgii sv. Bazila Veľkého s večierňou, na konci ktorej aj posvätil vodu. V homílii pripomenul veriacim, že voda, ktorá je posvätená v tento sviatok, má vždy rovnaké akcidenty, je vlhká, uhasí smäd, no výnimočnosť jej dáva Svätý Duch, Boží Duch, ktorý rovnako ako zostúpil na Krista v rieke Jordán, zostupuje na slová biskupa či kňaza a posväcuje obyčajnú vodu. Podobne aj človek má dovoliť Božiemu Duchu, aby ho premieňal a posväcoval.

Zdroj: Prešovská archieparcha( TK KBS, pr, ml; pz ) 20240110025   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]