[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je utorok 23. 07. 2024   Meniny má Oľga      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Threads][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  júl  >>
poutstštpisone
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031    

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Kolumbijské skupiny držia ľudí za výkupné, pápež vyzval k ich prepusteniu
P:3, 10. 01. 2024 10:25, ZAH

Vatikán/Kolumbia 10. januára (VaticanNews) Pápež František sa zasadzuje za mier a súcit a vyzýva na prepustenie všetkých rukojemníkov zadržiavaných ozbrojenými skupinami v Kolumbii.

Pápež František sa v nedeľu modlil za „bezpodmienečné prepustenie všetkých unesených“ v Kolumbii.

„Pozývam vás, aby ste sa pripojili k mojej modlitbe za bezpodmienečné prepustenie všetkých, ktorí sú v súčasnosti unesení v Kolumbii,“ povedal pápež na záver nedeľnej modlitby Anjel Pána na Námestí svätého Petra.

Únosy v Kolumbii

Výzva pápeža Františka na prepustenie rukojemníkov prichádza v čase, keď kolumbijská vláda zrejme dosiahla dohodu s dvomi hlavnými skupinami, ktoré v krajine vykonávajú únosy. Kolumbia už dlho čelí únosom a braniu rukojemníkov rôznymi ozbrojenými skupinami, často kvôli politickému vplyvu, finančnému zisku alebo iným motívom. Tieto únosy si objednávajú rôzne ozbrojené skupiny vrátane militantnej partizánskej skupiny ELN (Národná oslobodzovacia armáda) a disidentských frakcií FARC (Revolučné ozbrojené sily Kolumbie).

FARC

FARC, pôvodne militantná organizácia, sa zapojila do mierových rokovaní, ktoré v roku 2016 vyústili do historickej mierovej dohody, ktorá viedla k jej odzbrojeniu a transformácii na politickú stranu. Izolované disidentské frakcie sa však naďalej zapájajú do nezákonných činností vrátane príležitostného únosu rukojemníkov s cieľom získať peňažný zisk alebo uplatniť svoj vplyv.

Bezpečnostné rokovania

Úsilie vlády o prepustenie rukojemníkov často zahŕňa zložité rokovania vrátane možných ústupkov a dohôd na oboch stranách. Cieľom týchto rokovaní je zabezpečiť bezpečný návrat rukojemníkov, a zároveň pokúsiť sa zachovať pokrok smerom k mieru a stabilite v Kolumbii. Pápež František v modlitbe za bezpečné prepustenie rukojemníkov dodal, že „toto gesto, ktoré je povinnosťou pred Bohom, bude priaznivé aj pre atmosféru zmierenia a mieru v krajine.“

Dosiahnuté dohody

Dňa 17. decembra sa ELN zaviazala zastaviť únosy na ekonomické účely, čo je dohoda dosiahnutá na záver piateho kola rokovaní s vládou v Mexico City. V rámci tohto záväzku skupina 20. decembra prepustila Josého Sanguina Manzana, bývalého starostu mesta San Calixto Yadil, ktorý bol podľa Úradu vysokého komisára pre mier zadržiavaný 35 dní.

Ústredný generálny štáb FARC-EP (EMC) tiež uviedol, že sa vzdá únosov na ekonomické účely a obnoví mierové rozhovory s vládou v novom cykle, ktorý sa bude konať v Bogote od 9. do 18. januára 2024.

Francesca Merlo – Vatican News( TK KBS, VaticanNews, fm, cz, ml; pz ) 20240110020   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]