[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je štvrtok 25. 07. 2024   Meniny má Jakub      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Threads][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  júl  >>
poutstštpisone
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031    

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Kardinál Krajewski: Pomoc bezdomovcom v zime zachraňuje životy
P:3, 10. 01. 2024 09:44, ZAH

Vatikán 10. januára (VaticanNews) V zime potrebujú bezdomovci našu podporu ešte viac, pre nich má v tomto období každá pomoc cenu zlata, zdôrazňuje pápežský almužník kardinál Konrad Krajewski v rozhovore pre Vatikánsky rozhlas a Vatican News. Zároveň žiada, aby sme neodmietali tých, ktorí nemajú žiadne prístrešie.

Prefekt Dikastéria pre službu milosrdenstva upozorňuje, že v krajinách s teplotami pod bodom mrazu pomoc bezdomovcom často znamená záchranu ich života a zdravia tým, že ich chráni pred smrteľným podchladením.

„Taliansko je pre bezdomovcov veľmi priaznivé, teplota v zime je pomerne vysoká, ľudia sú veľmi láskaví, ale často myslím na bezdomovcov na uliciach v Poľsku. Je dôležité, aby sme od nich neodvracali zrak, najmä keď prídu mrazy a sneh, ako je to teraz. Každá pomoc má pre nich cenu zlata, dokonca aj to, že ich zavedieme na chodby domov, budov, prinesieme im teplý čaj, jedlo, spací vak. To zachraňuje životy,“ povedal kardinál Krajewski.

Pápež František, ktorý často vyzýva na podporu ľudí bez domova a stretáva sa s nimi, prikladá pomoci týmto ľuďom mimoriadny význam. Kardinál Krajewski v jeho mene vykonáva charitatívne aktivity. Vo Vatikáne sa nachádza nocľaháreň, jedáleň, kúpele a poskytuje sa aj lekárska pomoc.

Pomáhať môže každý

Ľudia v kríze bez domova v Poľsku môžu počítať s pomocou nočných útulkov, vývarovní a ambulancií, ktoré okrem iných prevádzkujú Caritas, Spoločnosť pomoci svätého brata Alberta, mestské centrá a rehoľné kongregácie. Podpora pre ľudí bez domova sa stáva obzvlášť dôležitou v zimných mesiacoch, keď spanie vonku počas chladného počasia prináša ďalšie riziká pre život a zdravie.

Polícia, obecná stráž, centrá sociálnej pomoci a dobrovoľníci kontrolujú miesta, kde sa môžu nachádzať ľudia, ktorí potrebujú pomoc: bezdomovci, starší ľudia, osamelo žijúci ľudia, ľudia v ohrození života alebo tí, ktorí sa náhodne ocitli v ohrození života. Ľudia pod vplyvom alkoholu sú obzvlášť náchylní na úmrtie v dôsledku podchladenia. Je dôležité nebyť ľahostajný a nahlásiť služby tým, ktorí potrebujú pomoc, čo možno urobiť napríklad na čísle 112.

Páter Paweł Rytel-Andrianik a Paweł Rozwód – Vatican News( TK KBS, VaticanNews, cz, ml; pz ) 20240110016   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]