[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je utorok 23. 07. 2024   Meniny má Oľga      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Threads][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  júl  >>
poutstštpisone
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031    

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Vianočné obdobie vo Vinodole vyvrcholilo vystúpením zboru Lúčnica
P:3, 08. 01. 2024 15:28, DOM

Vinodol 8. januára (TK KBS) Vianočné obdobie vo Vinodole vyvrcholilo v nedeľu 7. januára vystúpením Speváckeho zboru Lúčnica, ktorý je súčasťou Umeleckého súboru Lúčnica. Pre prítomné publikum, ktoré zaplnilo priestor farského kostola Panny Márie Ružencovej do posledného miesta bol koncert zboru Lúčnice, ktorý získava najvyššie ocenenia na medzinárodných speváckych súťažiach, mimoriadnym umeleckým zážitkom. Prítomní hostia a široké publikum tak mali možnosť zažiť atmosféru koncertov, ktoré legendárny umelecký zbor prezentuje svojimi umeleckými výkonmi na medzinárodných zborových festivaloch i koncertných zájazdoch. Organizátorom kultúrneho podujatia bola obec Vinodol, v mene ktorej privítal umelcov, prítomných hostí a široké publikum starosta obce Peter Straňák.

Okrem umeleckej roviny sa koncert niesol aj v duchu benefície. Vďaka rozhodnutiu starostu obce a poslancov miestneho obecného zastupiteľstva sa finančný výťažok z koncertu použije na obnovu časti exteriéru farského kostola. Kultúrnej udalosti sa zúčastnili i poslanci národnej rady, starostovia z okolitých obcí Veľký Cetín, Čechynce či Golianovo. Okrem domáceho dekana-farára sa na koncerte zúčastnili i kňazi z Vrábeľského dekanátu do ktorého územného rámca farnosť Vinodol patrí. Prítomní tak boli dôstojní páni z Veľkého Cetína, Čifár i honorárny kanonik Nitrianskej sídelnej kapituly.

Publikum zhromaždené pod pruskými klenbami neobarokového kostola Panny Márie Ružencovej, si od Speváckeho zboru Lúčnica vypočulo pod dirigentskou taktovkou Eleny Matušovej bohatý repertoár lúčničiarov, ktorý zahŕňal diela štýlových období od renesancie až po súčasnú slovenskú tvorbu, skladby zo slávnych sakrálnych diel či svetskej tvorby, ale i staršie a novšie skladby inšpirované slovenskou ľudovou piesňou, na ktoré zbor kladie dôraz. Na záver sa prítomným prihovoril dekan-farár vo Vinodole Milan Zaujec, ktorý poďakoval umelcom za veľký kultúrny zážitok a tiež zaželal, aby sa dobrá atmosféra a pokoj preniesli z vinodolského kostola do miest, kde aktuálne vládne nepokoj či konflikty. Pre organizátorov podujatia a pre prítomné publikum bolo cťou, že po vystúpeniach na svetových pódiách v Amerike, Ázii či vo väčšine štátov Európy zavítal zbor aj do regiónu Dolnej Nitry, do farského kostola vo Vinodole, odkiaľ znovu zamieril na prestížne svetové pódiá. Spevácky zbor Lúčnica svoje vystúpenie pred publikom vo Vinodole zavŕšil hymnou Vianoc – piesňou Tichá noc, svätá noc.

TK KBS informoval Tomáš Krajmer( TK KBS, tk, ml; pz ) 20240108040   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]