[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je utorok 23. 07. 2024   Meniny má Oľga      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Threads][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  júl  >>
poutstštpisone
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031    

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

V Nikarague vysvätili nových kňazov, OSN apeluje kvôli nezvestným rehoľníkom
P:3, 08. 01. 2024 12:58, ZAH

Nikaragua 8. januára (VaticanNews) Na obrade vysvätenia kňazov v katedrále v Manague sa na slávnosť Zjavenia Pána zúčastnilo veľmi veľa veriacich. Kardinál Brenes Solórzano vo svojej homílii poďakoval Bohu za „nádherný dar nových kňazov“ a zdôraznil, že kňazstvo „nie je moc, ale poslanie a služba“. Ako dodal, „kňazi sú svedkami, povolanými žiť spoločenstvo a bratstvo“.

Noví kňazi boli vysvätení v náročnej dobe pre cirkev v Nikarague. Od 20. decembra 2023 bolo zatknutých najmenej 14 kňazov, dvaja seminaristi a biskup diecézy Siuna Isidoro del Carmen Mora Ortega. Biskup Mora bol zatknutý po tom, ako sa modlil za biskupa Rolanda José Álvareza Lagosa, ktorý bol odsúdený na 26 rokov bez riadneho súdneho procesu.

V cirkevnom spoločenstve panujú veľké obavy najmä o unesených kňazov, ktorí majú zdravotné problémy, vrátane pátra Ismaela Serrana, a pátra Gerarda Rodríguesa. Obaja kňazi sú z arcidiecézy Managua, sú chorí a potrebujú lekársku starostlivosť.

Výzva OSN nikaragujskej vláde cez sociálne siete

Úrad vysokého komisára OSN pre ľudské práva pre Strednú Ameriku (OACNUDH) vydal novú výzvu nikaragujskej vláde, aby urýchlene oznámila, kde sa nachádza biskup Mora Ortega, „obeť 16 dní trvajúceho násilného zmiznutia“. Ako úrad uvádza na sociálnej sieti X, „zatajovanie tejto informácie vystavuje jeho život nebezpečenstvu“.

Úrad vysokého komisára OSN už 28. decembra 2023 odsúdil násilné zmiznutie biskupa Mora Ortegu a „novú vlnu zatýkania rehoľníkov“ ako porušenie „práva na náboženskú slobodu, ktorá je pilierom každého demokratického štátu“. Podľa tohto medzinárodného úradu sa „Nikaragua stále viac vzďaľuje od právneho štátu a základných slobôd“, a to prenasledovaním, „svojvoľným zadržiavaním politických a domorodých vodcov, členov katolíckej cirkvi, aktivistov a novinárov“. Nikaragujské vládne úrady zatiaľ nepotvrdili ani nevyvrátili zadržanie nahlásených nezvestných duchovných.
Pápežova novoročná prosba za cirkev v Nikarague

Svätý Otec František vyslovil svoju solidaritu so situáciou nikaragujskej cirkvi  počas modlitby Anjel Pána 1. januára 2024, keď uviedol svoje „hlboké znepokojenie“ nad „zbavením slobody biskupov a kňazov“ a vyjadril blízkosť v modlitbe ich rodinám a celej tamojšej cirkvi. K tomuto úmyslu pápež tiež pozval všetkých „celý Boží ľud“, aby „sa na prekonanie ťažkostí vždy hľadala cesta dialógu“.

(Článok VN spracovala Miroslava Holubíková)( TK KBS, VaticanNews, mh; pz ) 20240108031   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]