[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je piatok 12. 07. 2024   Meniny má Nina      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Threads][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  júl  >>
poutstštpisone
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031    

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

V Kostole sv. Anny v Strážkach začali s reštaurovaním hlavného oltára
P:3, 08. 01. 2024 11:05, DOM

Spišská Belá 8. januára (TK KBS/TASR) V Kostole sv. Anny v Spišskej Belej v časti Strážky začali s reštaurovaním hlavného oltára. Poslanec tamojšieho mestského zastupiteľstva a podpredseda Prešovského samosprávneho kraja Štefan Bieľak informoval, že tamojšia farnosť získala na projekt dotáciu z Ministerstva kultúry (MK) SR.

„V posledných rokoch vyvstala naliehavá potreba rekonštrukcie oltára, ktorý bol v havarijnom stave. Záchranné práce sa začali v marci 2022 jeho premiestnením do reštaurátorského ateliéru Františka Šmigrovského zo Serede, ktorý zrealizoval reštaurátorský výskum a vypracoval návrh na reštaurovanie. Stav oltára už bol havarijný, niektoré časti pred fatálnym rozpadom,“ zdôvodnil Bieľak. Najhorší bol stav drevnej hmoty oltára a stav tabuľových malieb. Boli tam značné vrstvy prachu a špiny, praskliny, zošúchané zlátenie, lokálne opadaná polychrómia a objavili sa aj otvory po červotočoch.

Predpokladané náklady na reštaurovanie boli odhadnuté na približne 30 000 eur. Na prvú etapu reštaurovania farnosť získala dotáciu z rezortu kultúry vo výške 10 000 eur. Z nich sa vlani podarilo zrealizovať väčšinu reštaurátorských prác na tabuľových maľbách predely a obidvoch obojstranne maľovaných krídel oltára.

V začatom projekte chce mesto plynule pokračovať, preto samospráva požiadala MK SR o ďalšiu dotáciu v rámci programu Obnov si svoj dom na rok 2024. Cieľom radnice je zachovať hmotnú a duchovnú podstatu pamiatky, zveľadiť a zatraktívniť interiér kostola pre návštevníkov, miestnych obyvateľov i veriacich. V budúcnosti bude zreštaurovaný oltár podľa radnice naďalej slúžiť liturgickým účelom, ale aj širokej a odbornej kultúrnej verejnosti.

Oltár vyhotovený po roku 1509 bol podľa dostupných informácií Krajského pamiatkového úradu v Prešove čiastočne zreštaurovaný pravdepodobne v polovici 20. storočia a aj neskôr v roku 1985. Ide o klasický typ neskorogotického krídlového oltára s dvojicou pohyblivých krídel s rezbárskou a maliarskou výzdobou. Kostol sv. Anny, kde je umiestnený, je jednoloďová neskorogotická stavba bez veže, ktorá pochádza z konca 15. storočia. V minulosti tvoril spolu s Kaštieľom v Strážkach a renesančnou zvonicou jednotný urbanistický komplex, ktorý bol neskôr predelený cestou medzi Kežmarkom a Starou Ľubovňou.

Zdroj: TASR( TK KBS, tasr, ml; pz ) 20240108029   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]