[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je utorok 23. 07. 2024   Meniny má Oľga      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Threads][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  júl  >>
poutstštpisone
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031    

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Gänswein: Benedikt XVI. si myslel, že mu zostáva len jeden rok, keď odstúpil
P:3, 08. 01. 2024 10:22, ZAH

Rím 8. januára (KAP) Bývalý pápež Benedikt XVI., ktorý zomrel pred rokom, sa podľa svojho bývalého osobného tajomníka Georga Gänsweina „vzdal svojho úradu z lásky k Bohu a Cirkvi.“ Podľa talianskeho denníka Corriere della Sera Gänswein počas návštevy farnosti na sviatok Zjavenia Pána v severotalianskom meste Bergamo uviedol, že pápež od začiatku hovoril, že jeho funkčné obdobie bude krátke vzhľadom na jeho vek. Po odstúpení z funkcie vo februári 2013 bol Benedikt XVI. presvedčený, „že nebude žiť dlhšie ako rok,“ povedal Gänswein.

Benedikt „neutekal pred zodpovednosťou,“ uviedol arcibiskup o rozhovoroch s bývalým pápežom, ktorý s ním pred svojou rezignáciou hovoril o tom, že sa chce vzdať pápežského úradu. Táto správa bola pre jeho osobného sekretára „veľmi ťažkou ranou.“ „Povedal som mu: ,Svätý Otče, to nemôžete urobiť‘. Ale on mi vysvetlil, že bojoval a trpel, ale už nemá fyzickú a psychickú silu plniť túto zodpovednosť.“

Gänswein opísal Josepha Ratzingera ako duchovného s povolaním univerzitného profesora, ktorý sa „nenarodil na to, aby vykonával moc.“ Keď však bol Benedikt zvolený za pápeža a konfrontovaný s problémami, ako je pedofília, „mal silný pocit zodpovednosti,“ povedal Gänswein. Už ako kardinál si Ratzinger uvedomil, že veľkým problémom Cirkvi „nie sú útoky zvonka, ale špina vo vnútri.“ To ho stálo veľmi veľa. „Nikdy sme ho nevideli plakať, pretože sa veľmi ovládal a ovládal svoje emócie, ale trpel,“ informoval Gänswein.

Emeritný pápež, ktorý zomrel 31. decembra 2022, mu veľmi chýba, povedal Gänswein. „Cítim jeho duchovnú prítomnosť, ale veľmi mi chýba jeho fyzická prítomnosť.“ Gänsweina poslal pápež František z Ríma späť do Nemecka koncom júna 2023. V súčasnosti tam žije v seminári svojej domovskej diecézy Freiburg bez kňazskej funkcie.

Súčasťou Gänsweinovej návštevy vo farnosti Sacro Cuore v okrese Carnovali bolo slávenie svätej omše a vešpier. Vystúpil aj na verejnom stretnutí s približne 150 farníkmi. Podľa novín sa návšteva konala na základe pozvania miestneho farára Daniela Roncaglia pri príležitosti výročia Gänsweinovej biskupskej vysviacky, ktorá pripadá na 6. januára 2013.

Gänswein už 31. decembra 2023, v deň prvého výročia úmrtia Benedikta XVI. slávil zádušnú omšu v Bazilike svätého Petra v Ríme spolu s nemecky hovoriacimi kardinálmi Kurtom Kochom a Gerhardom Ludwigom Müllerom. O tri dni neskôr pápež František prijal na audiencii arcibiskupa Gänsweina a ženy, ktoré viedli Benediktovu domácnosť. Bolo to prvé stretnutie Gänsweina s pápežom Františkom od jeho odchodu z Ríma.

Zdroj: Kathpress( TK KBS, kap, ml; pz ) 20240108026   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]