[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je sobota 20. 07. 2024   Meniny má Iľja, Eliáš      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Threads][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  júl  >>
poutstštpisone
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031    

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Anjel Pána: Boh sa na teba pozerá ako na milované dieťa
P:3, 07. 01. 2024 17:13, ZAH

Vatikán 7. januára (VaticanNews) Krst je dar nového života, to znamená stať sa v Ježišovi Božími deťmi, ktoré sú milované navždy. Pápež o tom hovoril vo svojom zamyslení pred modlitbou Anjel Pána, pričom poukázal na scénu Ježišovho krstu v rieke Jordán. Svätý Otec František nás povzbudil, aby sme si pripomínali deň svojho krstu, a aby sme slávili túto udalosť viery.

Príhovor Svätého Otca

Drahí bratia a sestry, dobrý deň!

Dnes slávime Pánov Krst (porov. Mk 1, 7-11). Uskutočnil sa pri rieke Jordán, kde Ján - nazývaný z tohto dôvodu „Krstiteľ“ - vykonáva obrad očisťovania, ktorý vyjadruje záväzok zanechať hriech a obrátiť sa. Ľudia sa idú dať pokrstiť s pokorou, s úprimnosťou a ako hovorí liturgia „s obnaženou dušou a bosými nohami“ a Ježiš tam ide tiež, a zahajuje svoju službu. Ukazuje tak, že chce byť nablízku hriešnikom, že prišiel pre nich, pre nás všetkých, ktorí sme hriešnikmi.

A práve v ten deň sa udiali mimoriadne veci. Ján Krstiteľ povedal niečo nezvyčajné, keď v Ježišovi, navonok rovnakom ako boli všetci ostatní, verejne rozpoznáva toho, kto je „mocnejší“ (v. 7) ako on sám, kto bude „krstiť Duchom Svätým“ (v. 8). Potom sa otvorilo nebo, Duch Svätý zostúpil na Ježiša ako holubica (porov. v. 10) a z výšin Otcov hlas zvestoval: „Ty si môj milovaný Syn, v tebe mám zaľúbenie“ (v. 11).

Toto všetko nám na jednej strane zjavuje, že Ježiš je Boží Syn, na druhej strane nám hovorí o našom krste, ktorým sme sa stali Božími deťmi, pretože krst nás robí Božími deťmi.

V krste Boh vstupuje do nás, očisťuje a uzdravuje naše srdce, robí nás navždy svojimi deťmi, svojím ľudom a svojou rodinou, dedičmi raja (porov. Katechizmus Katolíckej cirkvi, 1279). Boh sa s nami zbližuje a už od nás neodchádza. Preto je dôležité zapamätať si deň krstu a poznať aj jeho dátum. Pýtam sa vás všetkých - každý z vás nech sa nad tým zamyslí – „Pamätám si dátum svojho krstu?“. Ak si ho nepamätáte, keď sa vrátite domov, spýtajte sa naň, aby ste ho už nikdy nezabudli, pretože je to nový dátum narodenia, pretože svojím krstom ste sa narodili pre život milosti. Ďakujte Pánovi za krst a tiež, ďakujme mu aj za rodičov, ktorí nás priviedli ku krstnému prameňu, ďakujme za tých, ktorí nám sviatosť udelili, za krstného otca a krstnú mamu, za spoločenstvo, v ktorom sme ho prijali. Oslavujme vlastný krst, je to sviatok znovuzrodenia.

Môžeme si položiť otázku: uvedomujem si nesmierny dar, ktorý v sebe nosím prostredníctvom krstu? Rozpoznávam vo svojom živote svetlo Božej prítomnosti, Boha, ktorý ma vidí ako svojho milovaného syna, ako svoju milovanú dcéru? A teraz, na pamiatku nášho krstu, prijmime Božiu prítomnosť v nás. Môžeme to urobiť znakom kríža, ktorý v nás vyvoláva spomienku na milosť Boha, ktorý nás miluje a chce byť s nami. Znak kríža nám to pripomína. Urobme to spoločne: V mene Otca i Syna i Ducha Svätého. A nezabúdajte na dátum krstu, je to sviatok znovuzrodenia.

Panna Mária, chrám Ducha Svätého, nech nám pomáha oslavovať a prijímať zázraky, ktoré v nás koná Pán.

(Preklad Slovenská redakcia Vatikánskeho rozhlasu – Vatican News, Andrej Klapka, Martin Jarábek)( TK KBS, VaticanNews, mj; pz ) 20240107002   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]