[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je nedeľa 21. 07. 2024   Meniny má Daniel      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Threads][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  júl  >>
poutstštpisone
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031    

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Anjel Pána: Adoráciou nestrácame čas, ale dávame času zmysel
P:3, 06. 01. 2024 15:05, ZAH

Vatikán 6. januára (VaticanNews) Na poludnie pápež František ako zvyčajne udelil požehnanie veriacim zhromaždeným na Námestí sv. Petra po tom, ako sa im prihovoril v katechéze a spolu s nimi sa pomodlil Anjel Pána. Veriacich vyzval, aby sa učili z objatia dvoch velikánov Cirkvi na ceste k jednote, keď pripomenul 60. výročie stretnutia pápeža Pavla VI. a ekumenického patriarchu Atenagora vo Svätej zemi. V katechéze sa Svätý Otec zameral na dôležitosť poklony pred Eucharistiou. Nie je to stratený čas, ale požehnanie nášho času.

Príhovor pápeža Františka

Drahé sestry a bratia, dobrý deň a požehnaný sviatok!

Dnes slávime Zjavenie Pána, teda jeho zjavenie sa všetkým národom, ktoré zosobnili Mudrci (porov. Mt 2, 1-12). Sú to múdri učenci, ktorí sa po tom, čo sa nechali osloviť zjavením hviezdy, vydali na cestu a prišli do Betlehema. Tam našli Ježiša „s Máriou, jeho matkou“, poklonili sa mu a obetovali mu „zlato, kadidlo a myrhu“ (v. 11).

Mudrci, ktorí rozpoznávajú Božiu prítomnosť v jednoduchom Dieťati. Nie v kniežati alebo šľachticovi, ale v dieťati chudobných ľudí, a oni pred ním padajú na zem a klaňajú sa mu. Hviezda ich tam priviedla, pred Dieťa; a oni v jeho malých, nevinných očiach zachytávajú svetlo Stvoriteľa vesmíru, veď jeho hľadaniu zasvätili svoju existenciu.

Je to pre nich rozhodujúca skúsenosť a je dôležitá aj pre nás: v Dieťati Ježišovi vidíme Boha, ktorý sa stal človekom. Pozerajme sa teda na neho, žasnime nad jeho pokorou. Kontemplovať Ježiša, stáť pred ním, adorovať ho v Eucharistii: to nie je plytvanie časom, ale je to dávanie zmyslu času; je to nachádzanie smeru života v jednoduchosti ticha, ktoré napĺňa srdce.

Nájdime si čas aj na to, aby sme sa pozreli na deti, tak ako hľadeli Mudrci na Ježiša: hľaďme na maličkých, ktorí nám tiež hovoria o Ježišovi, s ich dôverou, bezprostrednosťou, úžasom, zdravou zvedavosťou, schopnosťou spontánne plakať, smiať sa a snívať. Boh sa stal takýmto: Dieťaťom, dôverčivým, jednoduchým, milujúcim život (porov. Múdr 11, 26). Ak budeme stáť pred dieťaťom Ježišom a v spoločnosti detí, naučíme sa žasnúť a budeme pokračovať jednoduchšie a lepšie, tak ako Mudrci. Budeme schopní mať nový a tvorivý pohľad na problémy sveta.

Položme si otázky: Zastavili sme sa počas týchto dní na adoráciu, urobili sme Ježišovi priestor v tichu a v modlitbe pred jasličkami? Strávili sme čas s deťmi, rozprávali sme sa s nimi a hrali sme sa s nimi? A napokon, sme schopní vidieť problémy sveta očami detí?

Panna Mária, Matka Božia a naša Matka, pomôž nám oživiť našu lásku k Dieťaťu Ježišovi a ku všetkým deťom, najmä k tým, ktoré sú skúšané vojnami a nespravodlivosťou.

Preklad Martin Jarábek( TK KBS, VaticanNews, mj; pz ) 20240106002   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]