[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je streda 17. 07. 2024   Meniny má Bohuslav      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Threads][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  júl  >>
poutstštpisone
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031    

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Pápež ocenil všestrannú dobročinnosť florentskej obchodnej siete
P:3, 05. 01. 2024 15:10, ZAH

Vatikán 5. januára (VaticanNews) „Chrániť dobro osoby neznamená len postarať sa o niektoré jej čiastkové záujmy, ale podporovať jej plnú realizáciu a dôstojnosť“. Tieto slová adresoval pápež František v príhovore pre vyše tri tisícky členov Združenia potravinových obchodov UNICOOP Florencia, ktorých prijal vo Vatikáne v piatok 5. januára.

Táto florentská obchodná sieť má svoju dobročinnú nadáciu s názvom „Roztápajúce sa srdce“, ktorá pomáha núdznym osobám v rozličných oblastiach. Okrem poskytovania finančnej a potravinovej pomoci pomáhajú jej členovia aj osamelým osobám, organizujú exkurzie a turistiku či umelecké, hudobné a literárne podujatia.

Svätý Otec prijal členov Kooperatívy a nadácie v bezprostrednej blízkosti sviatku Zjavenia Pána. V tejto súvislosti povedal:

„Tento sviatok, podobne ako celé Vianočné obdobie, nás volá sláviť tajomstvo Pánovho vtelenia: v Dieťati Ježišovi vidíme, ako sa nám Boh stal blízkym v našej chudobe (porov. Flp 2, 6-7), a ukázal nám ju ako privilegovanú cestu k stretnutiu sa s ním.“

Obchodná sieť UNICOOP z Florencie má vo svojich štatútoch cieľ „chrániť záujmy spotrebiteľov, ich zdravie a bezpečnosť aj zvyšovaním a zlepšovaním ich informovanosti a vzdelávania“.

Pápež ocenil, že Kooperatíva nepozerá na spotrebiteľa len z čisto komerčného hľadiska, ale pomáha ľuďom robiť niečo pre druhých, teda „aby človek žil činorodú lásku (porov. Encyklika Fratelli tutti, 87)“. „Chrániť dobro osoby neznamená len postarať sa o niektoré jej čiastkové záujmy, ale podporovať jej plnú realizáciu a dôstojnosť,“ zdôraznil v príhovore pápež.

Svätý Otec ocenil tvorivosť Kooperatívy a jej nadácie, ktorá spája ľudí pre budovanie „cnostných vzťahov vzájomnej podpory“. Pomáha tiež ľuďom na Ukrajine a spolupracuje aj s vatikánskym Dikastériom pre charitatívnu službu.

„Vo svojej práci sa aj naďalej zameriavajte na integrálny rozvoj osoby, na komunitný rast pri delení sa o zdroje a zručnosti, pri začleňovaní druhých vážiac si to, čo každý človek prináša ako svoje, pre dobro všetkých. Žehnám vám a prajem všetko dobré v práve začínajúcom sa roku.“

Zuzana Klimanová – Vatikán( TK KBS, VaticanNews, zk; pz ) 20240105019   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]