[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je štvrtok 18. 07. 2024   Meniny má Kamila      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Threads][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  júl  >>
poutstštpisone
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031    

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Pápež František: Prinášajme na existenčné periférie Radostnú zvesť
P:3, 04. 01. 2024 16:40, ZAH

Vatikán 4. januára (VaticanNews) „Bratstvo je kvasom pokoja, ktorý periférie potrebujú. ...Máte poslanie prinášať Božiu blízkosť, súcit a nehu ľuďom, ktorí sú často zbavení dôstojnosti a lásky.“ Tieto slová adresoval pápež František členom francúzskeho Misionárskeho bratstva miest („Fraternité Missionaire des Cités“), ktorých prijal vo štvrtok 4. januára na osobitnej audiencii. Bratstvo priviedlo so sebou na púť do Vatikánu niekoľko mladých francúzskych katolíkov z robotníckych štvrtí.

Pápež sa prítomným prihovoril spontánne a pripravený text im odovzdal v písomnej podobe. V súvislosti s Vianočným liturgickým obdobím, ktoré prežívame, Svätý Otec v texte pripomína, že Boh sa rozhodol zvestovať Dobrú zvesť o spáse pastierom na periférii, ktorí boli marginalizovaní a mali zlú reputáciu. „Boli chudobní, avšak mali ochotné srdce,“ zdôrazňuje v texte pápež. Mladých vyzýva objavovať existenčné periférie našich miest a prinášať tam posolstvo, ktoré bolo zvestované pastierom: «Nebojte sa! Zvestujem vám veľkú radosť, ktorá bude patriť všetkým ľuďom» (Lk 2,10).

Svätý Otec francúzske Misionárske bratstvo miest vyzýva: „Nebojte sa opustiť vaše istoty, aby ste mohli zdieľať každodenný život vašich bratov a sestier. Aj medzi nimi majú mnohí otvorené srdcia a čakajú na radostnú zvesť - bez toho, aby o tom vedeli.“ Periférie potrebujú bratstvo – kvas pokoja, zdôrazňuje Petrov nástupca: „Drahí priatelia, pozývam vás, aby ste veľkodušne prežívali bratstvo uprostred mestských štvrtí, aby ste otvorili srdcia, ruky a uši pre úprimné prijímanie druhých. Bratstvo je kvasom pokoja, ktorý periférie potrebujú: umožňuje každému cítiť sa prijatý taký, aký je, tam, kde sa nachádza.

Vyzývam vás, aby ste pri každom svojom stretnutí objavili vo svojich bratoch prítomnosť Pána Ježiša a aby ste ukazovali prítomnosť súcitného Boha – Boha, ktorý sa chce vyjadrovať a konať prostredníctvom vašich gest, vašich slov, vašej jednoduchej prítomnosti, – trpezlivého Boha, ktorý sa prispôsobuje kroku každého človeka, s jeho ranami, jeho vzburami, jeho hnevom. Viem tiež, ako násilie, ľahostajnosť a nenávisť môžu niekedy poznačiť mestské štvrte: dnes máte odvážne a potrebné poslanie prinášať Božiu blízkosť, súcit a nehu ľuďom, ktorí sú často zbavení dôstojnosti a lásky.“

Zuzana Klimanová – Vatikán( TK KBS, VaticanNews, zk, ml; pz ) 20240104021   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]