[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je utorok 23. 07. 2024   Meniny má Oľga      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Threads][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  júl  >>
poutstštpisone
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031    

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Nad odkazom Benedikta XVI. sa zamýšľali na konferencii vo Vatikáne
P:3, 04. 01. 2024 15:30, ZAH

Vatikán 4. januára (CNA) Priatelia, duchovní a bývalí spolupracovníci Benedikta XVI. sa 30. – 31. decembra zišli v Campo Santo Teutonico vo Vatikáne na dvojdňovej konferencii, aby sa pri príležitosti ročného výročia smrti nemeckého pápeža zamysleli nad jeho životom a bohatým teologickým odkazom.

Účastníci sa dotkli širokého spektra tém, od raného života Josepha Ratzingera až po jeho rozsiahly teologický odkaz, v ktorom sa venoval čnostiam nádeje a lásky, liturgii a Kristovmu životu. Spoločnou niťou spájajúcou jeho dielo a život bol hlboký Kristocentrizmus, ktorý sa zhmotňuje v Eucharistii.

„Keď na konci svojho života vyslovil svoje posledné slová: ,Pane, milujem ťa‘, povedal tým všetko. Vyjadril skutočnosť, že táto láska je silnejšia ako smrť a že v tejto láske zostáva aj v okamihu smrti,“ povedal P. Ralph Weimann účastníkom prednášky s názvom Smrť a večný život – Benedikt XVI.

„Výchova vo viere a odkaz rodičov, účasť na svätej Eucharistii, vzdelanie a pravda viery neboli pre neho len pozlátkom či pekným zvykom, ale kľúčom k pochopeniu ľudskej existencie. Vo svojich spomienkach napísal, že práve preto chcel slúžiť Kristovi v jeho Cirkvi. Zároveň chcel bojovať za lepší svet, ktorý bude ešte krajší, keď do jeho života vstúpi Boh,“ povedal Weimann.

Weimann poznamenal, že touto témou sa Benedikt ako kardinál a pápež intenzívne zaoberal, a dodal, že mu bolo jasné, že pred Bohom môžeme na konci života stáť len vtedy, ak sme sa držali pravdy a zostali v láske.

Kardinál Kurt Koch, prefekt Dikastéria pre podporu jednoty kresťanov, povedal, že pre kresťanov smrť nie je koncom, ale definuje ju láska ku Kristovi a nádej vo večný život. „Pápež Benedikt XVI. túto skutočne kresťanskú nádej opísal týmito hlbokými slovami: ,Som definitívne milovaný a nech sa mi stane čokoľvek, táto Láska ma čaká.‘ Tento opis večného života nie je prekvapujúci, keď si uvedomíme, že pre pápeža Benedikta je Boh láskou, s ktorou sa stretáva s nami ľuďmi a ktorú zjavil vo svojom Synovi, Ježišovi Kristovi,“ uvažoval ďalej švajčiarsky kardinál.

„Pre zosnulého pápeža bola jeho hlboká angažovanosť v učenosti nielen cestou k intelektuálnemu pochopeniu Boha, ale aj úsilím o jeho sprístupnenie, ktoré sa pre neho stalo hmatateľným v jeho najkonkrétnejšej forme vyjadrenia: vo svätej Eucharistii,“ poznamenal P. Weimann počas svojej prednášky.

„Každý, kto poznal Benedikta XVI. aj v posledných rokoch jeho života, vie, čo to znamená. Žil v Božej prítomnosti. To bol kľúč jeho života, prameň, z ktorého čerpal. Boh bol pre neho rovnako skutočný ako pre nás, našich blížnych. Rozprával sa s ním tak, ako sa človek rozpráva s dobrým priateľom, ktorý je zároveň Bohom. Boh sa mu javil ako neprekonateľná pravda. Benedikt sa počas celého svojho života vnímal ako spolutvorca tejto pravdy a držal sa jej, pretože vedel, že nesleduje ilúziu, ale božskú podstatu,“ povedal P. Weimann.

V nedeľu 31. decembra ráno celebroval svätú omšu pri oltári svätého Petra arcibiskup Georg Gänswein, dlhoročný osobný sekretár Benedikta XVI. Počas svojej silnej a osobnej homílie arcibiskup povedal, že Benediktov život charakterizovala intenzívna modlitba a hlboká láska k Eucharistii.

„Modlitba Benedikta XVI. sa najmä v posledných rokoch jeho života vyznačovala čoraz väčšou intenzitou a horlivosťou. To sa odrážalo v jeho postoji a tvári. Modlil sa stále viac a viac a sústredil sa na jediného Pána, ktorý naďalej vedie svoju Cirkev v sile Ducha Svätého,“ povedal okrem iného arcibiskup Gänswein.

Pri úvahách o momente, keď zosnulý pápež oznámil svoju rezignáciu, Gänswein citoval z Benediktovho posledného príhovoru Anjel Pána z 24. februára 2013, aby zdôraznil, že pápežovo rozhodnutie bolo motivované hlbokou láskou a dlhodobým zmyslom pre službu Cirkvi.

„Pán ma volá, aby som vystúpil na horu a ešte viac sa venoval modlitbe a kontemplácii. To však neznamená, že opustím Cirkev; naopak, ak ma o to Boh žiada, je to práve preto, aby som jej mohol naďalej slúžiť s rovnakou oddanosťou a láskou, s akou som sa o to usiloval doteraz,“ citoval zosnulého pontifika jeho bývalý sekretár. Pre zosnulého pápeža bola Eucharistia srdcom každého dňa, zdrojom svetla, sily a útechy.

„Jeho dôverný vzťah s Pánom sa potom odrážal vo vzťahoch s ľuďmi okolo neho, ktoré sa vyznačovali veľkou srdečnosťou, pokorou a jednoduchosťou, a v jeho teologickej a pastoračnej činnosti, vždy zameranej na prvenstvo Boha a Cirkvi,“ dodal nemecký arcibiskup Gänswein. 

Zdroj: CNA( TK KBS, cna, ml; pz ) 20240104018   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]