[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je piatok 12. 07. 2024   Meniny má Nina      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Threads][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  júl  >>
poutstštpisone
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031    

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Arcibiskup Homsu o zastavení potravinovej pomoci Sýrii: Svet nás odsudzuje na smrť
P:3, 03. 01. 2024 14:50, ZAH

Sýria 3. januára (VaticanNews) Mons. Jacques Mourad, arcibiskup Homsu vyjadruje dramatickú výzvu po tom, ako bol od 1. januára zastavený plán pomoci Svetového potravinového programu (WFP) pre Sýriu: „Sýrske rodiny jedia raz denne, zabudli, čo je to kúrenie, teplá voda, či spoločnosť. Žijú v tme, bez osvetlenia“.

Pred šiestimi mesiacmi bol spomínaný plán Svetového potravinového programu pre Sýriu znížený na polovicu, od 1. januára bol úplne zrušený. Na dodávky potravín a základných potrieb bolo v Sýrii odkázaných viac ako päť miliónov ľudí. Krajina sa blíži k 13. roku vojny (marec 2024) a vo februári 2023 ju ešte viac oslabilo ničivé zemetrasenie v oblastiach susediacich s Tureckom. Agentúra OSN zodpovedná za potravinovú pomoc vo svete vysvetľuje, že príčinou tohto rozhodnutia je nedostatok finančných prostriedkov, ktoré ohrozila epidémia COVID, vojna na Ukrajine a teraz aj vojna v Gaze, ktoré vyčerpali dostupný rozpočet. Odhadovaný počet ľudí, ktorí pociťujú vážnu potravinovú neistotu, teraz presahuje 12 miliónov.

Arcibiskup Homsu v rozhovore pre Vatican News túto situáciu komentuje slovami: „Pre nás je to, akoby svet Sýrčanom hovoril ,ste odsúdení na smrť, bez toho, aby ste zdvihli hlas, bez toho, aby ste niečo povedali‘.“

Mimovládne organizácie a Katolícka cirkev urobili v Sýrii v posledných rokoch naozaj zázraky, všemožne podporujúc obyvateľstvo. Dnes, zoči-voči prerušeniu humanitárnej pomoci, ktorá bola potrebná už pre takmer 2/3 obyvateľstva, vyvstáva otázka, či ešte existuje nádej na zabránenie tomu, aby ľudia v Sýrii umierali od hladu. Mons. Mourad vysvetľuje:

„Cirkev, ako aj mimovládne organizácie, nemôžu pokryť všetky potreby sýrskeho ľudu, ich finančné možnosti sú obmedzené. Navyše, dostať peniaze do Sýrie je nemožné kvôli sankciám, ktoré uvalili USA a OSN, takže ako to urobiť? Ako môže sýrsky ľud žiť? Už teraz sa toľko sýrskych rodín stravuje raz denne, len raz za deň. Zabudli sme, čo je to kúrenie, pretože si nemôžeme kúpiť naftu ani drevo, zabudli sme, čo je to teplá voda, zabudli sme, čo je to spoločnosť. A žijeme v úplnej tme, mestá v Sýrii sú bez svetla, iste, že bohaté štvrte, v ktorých žije len 5 percent obyvateľov, nereprezentujú situáciu sýrskeho ľudu“.

Podľa Mons. Mourada je jediným riešením nielen Katolícka cirkev, ale aj Európska únia - dúfa, že EÚ zaujme jasné stanovisko, ktoré bude inšpirované „ľudskosťou a úprimnou vnímavosťou“. „Nie je možné, aby celý svet opustil sýrsky ľud. Čo sme urobili zlé, aby sme boli odsúdení na smrť?“ – pýta sa arcibiskup sýrskeho Homsu.

Jean-Charles Putzolu, Francesca Sabatinelli, Zuzana Klimanová – Vatikán( TK KBS, VaticanNews, zk; pz ) 20240103017   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]