[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je piatok 12. 07. 2024   Meniny má Nina      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Threads][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  júl  >>
poutstštpisone
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031    

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Cirkev vo Svätej zemi vstupuje do Nového roka s prosbou o mier
P:3, 02. 01. 2024 15:05, ZAH

Svätá Zem 2. januára (CNA) „Nech vám Pán dá pokoj,“ slová františkánskeho pozdravu zazneli niekoľkokrát počas slávenia začiatku roka vo Svätej zemi. „Tento pozdrav hovorí o veľkej pravde, že pokoj pochádza od Pána Ježiša,“ zdôraznil kardinál Pierbattista Pizzaballa, latinský patriarcha Jeruzalema, počas svätej omše slávenej 1. januára, na slávnosť Panny Márie, Matky Božej a 57. svetový deň pokoja.

Svätá omša sa konala v kostole Latinského patriarchátu v Jeruzaleme. Spolu s generálnym predstaveným rádu Leonardom Viscontim di Modrone koncelebroval kardinál Fernando Filoni, veľmajster Rytierskeho rádu Božieho hrobu, ktorý je v súčasnosti na návšteve Svätej zeme. Patriarcha vo svojej homílii hovoril o odvahe k mieru: „Ježiš nevyriešil žiadny zo sociálnych a politických problémov svojej doby, ale odhalil cestu k mierovým vzťahom, a to aj tu, na nepokojnom a konfliktami zmietanom Blízkom východe. Som čoraz viac presvedčený, že v tejto zložitej situácii je hlavným povolaním a poslaním malého kresťanského spoločenstva práve toto: pestovať túžbu po stretnutí, po slobode, po prekonaní etnických a náboženských hraníc. Toto je môj sen, ktorý by som chcel zdieľať s touto malou a milovanou cirkvou v Jeruzaleme,“ povedal Pizzaballa.

Páter Francesco Patton, ktorý pôsobí ako kanonik Svätej zeme, sa prihovoril prítomným novinárom na bohoslužbe: „Božia tvár, ktorá na nás žiari, je Ježišova tvár. Zo Svätej zeme musíme naďalej prezentovať Ježišovu tvár. Sväté miesta sú historickým svedectvom Ježiša a byť kresťanmi Svätej zeme znamená vzývať Ježišovu tvár.“

Výzva k pokoju zaznela aj počas osláv konca roka v Nazarete, kde sa 31. decembra slávil sviatok Svätej rodiny. Práve tu svätý Jozef po návrate z Egypta založil príbytok pre svoju rodinu. Kanonik Svätej zeme, ktorý predsedal bohoslužbe, vyzval k modlitbám za rodiny trpiace vojnou a za všetky rodiny, aby nestrácali nádej a odvahu tvárou v tvár každodenným výzvam. Túžba po mieri zaznela aj vo večernom Te Deum v kostole Svätého Spasiteľa v Jeruzaleme. Kardinál Pizzaballa a kardinál Filoni sa pripojili k modlitbe františkánov z Kúrie Svätej zeme. Pred vystavenou Najsvätejšou sviatosťou sa počas celých nešpor spieval chválospev spolu s modlitbou za pokoj a mier. Slová, ktoré svätý František dostal ako pozdrav, sa nachádzajú v Starom zákone: „Pán obráti k tebe svoju tvár a dá ti pokoj.“ (Numeri 6, 26).

Zdroj: CNA( TK KBS, cna, ts cbk, ml; pz ) 20240102024   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]