[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je utorok 23. 07. 2024   Meniny má Oľga      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Threads][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  júl  >>
poutstštpisone
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031    

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Biskup Judák: Oblečme sa do pokory pastierov a tichosti Bohorodičky
P:3, 02. 01. 2024 15:01, DOM

Nitra 2. januára (TK KBS) V Katedrále – Bazilike sv. Emeráma na Nitrianskom hrade oslávili veriaci 1. januára 2024 slávnosť Panny Márie Bohorodičky počas pontifikálnej svätej omše, ktorú celebroval nitriansky biskup Mons. Viliam Judák.

Hneď v úvode biskup Viliam privítal prítomných a upriamil ich pozornosť na skutočnosti, ktoré sa na prahu Nového roka na Slovensku aj v Cirkvi pripomínajú vo vzťahu k Panne Márii Bohorodičke či vzniku samostatnej Slovenskej republiky a 57. svetového dňa pokoja. Aj vo svojom príhovore preto pokračoval v úvahách nad zmyslom a významom začiatku roka v živote človeka, ktorý je ako skok na lyžiach, kedy je trasa síce predznačená, ale nikdy sa nevie, ako a kam sa dopadne.

Uvažoval ďalej preto nad osobou Panny Márie Bohorodičky, ktorej slávnosť je na záver slávenia Vianočnej oktávy, a vyzdvihol Máriin príklad viery v jej živote od počatia, cez narodenie Ježiša Krista a ďalšie udalosti dejín spásy. Konfrontoval to so súčasnou realitou života ľudí, ktorej výsledkom je kríza viery, konzumný život, vyznávanie pseudohodnôt a slobody bez hraníc  či kultúra smrti so všetkými dôsledkami vo svete, k čomu žiaľ prispievajú aj mnohí kresťania.

V závere preto povzbudil prítomných, aby si pre orientáciu v živote zachovali vieru v Boha. Ako povedal: „Boh nám poskytuje útechu vo všetkom čo nás očakáva. Je s nami ráno, večer a každý deň. Starajme sa o svoju vieru nielen vo sviatočné dni, nebuďme len nedeľní kresťania. Boh ako výborný tréner nie je ďaleko od nás. V ňom žijeme, hýbeme sa a sme. Odložme teda strach. Dajme priestor prievanu Ducha Svätého, ktorý na Vianoce dokáže očisťovať duše i srdcia zaťažené strachom a nedostatkom lásky. Oblečme sa do pokory pastierov a tichosti Bohorodičky. Ježiš Kristus je plnosť života, nová radosť v Bohu, nová radosť zo života.“

Po záverečnom slávnostnom požehnaní a skončení liturgickej slávnosti sa veriaci mali možnosť stretnúť s biskupmi Viliamom a Petrom  pri novoročnom agapé vo veľkej jedálni Biskupského paláca, kde zotrvali pri vzájomných rozhovoroch a tradičných novoročných vinšoch a želaniach s piesňami aj poéziou.

TK KBS informoval Tibor Ujlacký( TK KBS, tu, ml; pz ) 20240102023   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]