[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je piatok 12. 07. 2024   Meniny má Nina      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Threads][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  júl  >>
poutstštpisone
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031    

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

V Nacinej Vsi pripravili pred koncom roka prehliadku vianočného folklóru
P:3, 02. 01. 2024 14:33, DOM

Košice 2. januára (TK KBS/TS KE) V predposledný deň roka 2023, v sobotu 30. decembra, sa v Nacinej Vsi (Michalovský protopresbyterát) pod názvom „Christos raždajetsja“ uskutočnil v poradí 15. ročník Prehliadky vianočného folklóru, ktorý pripravil Spolok sv. Cyrila a Metoda so sídlom v Michalovciach, v spolupráci s miestnou farnosťou sv. Cyrila a Metoda a obcou Nacina Ves.

Na rozdiel od predošlých troch prehliadok, ktoré sa v tejto obci uskutočnili v kultúrnom dome, tohtoročná sa konala v miestnej cerkvi, ktorá bola postavená a posvätená pred 30 rokmi.

V úvode všetkých privítal a pozdravil o. Martin Mráz, predseda Spolku sv. Cyrila a Metoda. Na príklade tohtoročných nezvyčajných jasličiek v nepokojmi zmietanom meste Betlehem poukázal na to, že aj keď okolnosti slávenia Vianoc môžu byť iné v každom národe, kultúre či životných a spoločenských podmienkach, podstata zostáva stále tá istá. Je to tajomstvo Boha, ktorý chce vstúpiť do nášho sveta a našich vzťahov. 

Ako prvá sa predstavila domáca ženská folklórna skupina Radosť pestrým výberom kolied v cirkevnej slovančine a slovenčine. Skupinu, ktorá je v posledných rokoch pravidelným účastníkom týchto prehliadok, doprevádzal na akordeóne Miroslav Poľak. Po domácich sa prítomným predstavil rímskokatolícky miešaný spevácky zbor Lusticus s korepetítorkou Adelou Šaffovou a dirigentkou Oľgou Bereznaninovou, ktorý je na týchto podujatiach nováčikom. Popri tradičných slovenských koledách zaznela v ich podaní aj so sólistom Stanislavom Borkom známa vianočná koleda Adeste fideles. Ďalšie bloky patrili ženskej seniorskej speváckej skupine Ozvena z Michaloviec, vedenej Ľudmilou Lovašovou, ktorú na harmonike doprevádzali Zlata Sinčáková a Ján Zamutovský a časti ženskej speváckej zložky FSk Moravančan pod vedením Moniky Lašikovej. Taktiež tieto speváčky hlboko načreli do bohatej studnice vianočných kolied a piesní. Po nich zazneli rusínske koledy a piesne z regiónu Horného Zemplína v podaní Lukáša Leščišina z Humenného a bohatosť folklóru v regióne celého Zemplína mohli prítomní vyčítať aj zo záverečného vystúpenia skupiny Mihaľovski heľigonkare z Michaloviec.

Bohatý duchovný program tejto prehliadky, na ktorej viackrát odznela obľúbená koleda V Viflejemi novina (V Betleheme novina), ukončili piesňou Tichá noc, svätá noc. Na záver sa k účastníkom prihovorili podpredseda Spolku SCM Michal Hospodár a miestny farár o. Martin Onisík. Ďakovné listy zástupcom účinkujúcich odovzdal predseda spolku Martin Mráz. Odmenou za krásne duchovné popoludnie im bol aj častý potlesk a duchovná literatúra zo spolkového vydavateľstva Byzant. Veľké poďakovanie patrí taktiež domácim organizátorom – farnosti i obci.

Tieto prehliadky pri príležitosti narodenia Ježiška organizuje Spolok SCM s výnimkou dvoch „covidových“ rokov od roku 2007, kedy začínali v Rakovci nad Ondavou a postupne sa uskutočnili vo viacerých farnostiach Dolného Zemplína, Spiša a Horného Zemplína za účasti niekoľkých stoviek účinkujúcich. 

Zdroj: Spolok sv. Cyrila a Metoda, Ján Poprik( TK KBS, scm, ml; pz ) 20240102020   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]