[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je utorok 23. 07. 2024   Meniny má Oľga      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Threads][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  júl  >>
poutstštpisone
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031    

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Novinka prof. Miloša Lichnera približuje teológa z 3. storočia Cypriána
P:3, 02. 01. 2024 14:25, DOM

Bratislava 2. januára (TK KBS) Cyprián je jedným z najdôležitejších teológov 3. storočia, ktorý žil a po latinsky písal v Kartágu v Severnej Afrike. Významne ovplyvnil dejiny Cirkvi až po dnešok. Jeho dielo približuje nová publikácia známeho teológa profesora Miloša Lichnera, SJ, povereného rektora Trnavskej univerzity.

Cyprian, kniha, titulka

Viac ako 300-stranová vedecká monografia Zdravá striedmosť (Salubris moderatio) v živote a v myslení sv. Cypriána z Kartága vychádza vo vydavateľstve Dobrá kniha. Má dve časti: prvú o živote a myslení sv. Cypriána z Kartága, druhú obsahujúcu preklady vybraných Cypriánových textov v bilingválnej edícii.

Cyprián musel ako biskup približne v rokoch 250 – 258 čeliť dvom tvrdým prenasledovaniam rímskych cisárov Decia a Valeriána. Stalo sa, že mnohí veriaci, dokonca biskupi sa počas týchto perzekúcií vzdali viery alebo nedokázali správne čeliť nebezpečenstvu (stali sa z nich tzv. lapsi), no neskôr sa chceli vrátiť do komunity. Nebolo ľahké stanoviť presný spôsob, ako „odpadlíkov“ opäť včleniť do cirkevného spoločenstva.

„Rigidne zameraní biskupi alebo presbyteri v prípade niektorých previnení, najmä apostázie, boli presvedčení o nutnosti celoživotného pokánia, maximálne bolo možné udeliť uzmierenie a včlenenie do spoločenstva s udelením eucharistie na smrteľnej posteli. Iní, laxne zameraní biskupi a presbyteri, zase udeľovali príliš rýchlo uzmierenie a eucharistiu, a to aj na úkor dostatočného pokánia,“ píše profesor Miloš Lichner, SJ.

Medzi extrémami prehnanej laxnosti a rigidného rigorizmu uvádza Cyprián princíp „zdravej striedmosti“ (salubris moderatio), ktorý sa stáva charakteristickým pre celú Cirkev počas dejín.

Dĺžka obdobia pokánia bola zdrojom veľkých napätí a vzniku schiziem v ranej Cirkvi. Cyprián sa za previnilcov prihovára s tým, že tri roky pokánia sú dostatočné a že by mohli byť znovu integrovaní do Cirkvi.

Cyprián je druhým významným africkým teológom, pred ním v Kartágu pôsobil Tertulián. Ako vysvetľuje M. Lichner, Cyprián nikdy neukončil svoj deň bez toho, aby si z Tertuliána niečo neprečítal a často vravel svojmu sekretárovi: „Podaj mi majstra.“ čím mal na mysli Tertuliána.

Život sv. Cypriána ukončila v Kartágu mučenícka smrť sťatím v roku 258. Dnes si ho pripomíname ako patróna proti moru. Tomuto svätcovi sú pripisované atribúty kniha, palma a biskupská berla.

TK KBS informoval Matúš Demko( TK KBS, mde, ml; pz ) 20240102019   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]