[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je pondelok 22. 07. 2024   Meniny má Magdaléna      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Threads][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  júl  >>
poutstštpisone
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031    

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Anjel Pána: Máriino mlčanie nie je prázdne, je naplnené úžasom a chválou Boha
P:3, 01. 01. 2024 19:43, ZAH

Vatikán 1. januára (VaticanNews) Pred modlitbou Anjel Pána pápež hovoril o sile a význame materinskej lásky a zveril Máriinmu starostlivému pohľadu nový čas, ktorý sme dostali. V deň, keď si uctievame Bohorodičku, sa zameral na jej mlčanie, ktoré, ako zdôraznil vo svojom zamyslení, nie je len nedostatkom slov, ale mlčaním naplneným úžasom a chválou za zázraky, ktoré urobil Boh. Na Námestí sv. Petra bolo vyše 35 tisíc veriacich a medzi nimi aj množstvo Slovákov.

Videozáznam

Zdroj: VaticanNews

Príhovor Svätého Otca Františka
Anjel Pána, 1. január 2024

Drahí bratia a sestry, požehnaný nový rok!

V tento deň, keď oslavujeme Presvätú Bohorodičku, vložme nový čas, ktorý nám je daný, pod jej starostlivý pohľad, aby nás v tomto roku ochraňovala.

Evanjelium nám dnes odhaľuje, že Máriina veľkosť nespočíva v tom, že by vykonala nejaký mimoriadny čin; naopak, zatiaľ čo pastieri, ktorí dostali zvesť od anjelov, sa ponáhľajú k Betlehemu (porov. Lk 2, 15 - 16), ona mlčí. Mlčanie matky je krásnou črtou. Nie je to obyčajná absencia slov, ale mlčanie naplnené úžasom a adoráciou nad zázrakmi, ktoré Boh koná. „Mária,“ poznamenáva svätý Lukáš, „všetky tieto veci zachovávala vo svojom srdci a premýšľala o nich“ (2, 19). Takto v sebe vytvára priestor pre toho, ktorý sa narodil; v tichu a adorácii stavia Ježiša do centra a vydáva o ňom svedectvo ako o Spasiteľovi. Mária je Matka ticha, Mária je Matka adorácie.

Takto je matkou nielen preto, že nosila Ježiša vo svojom lone a porodila ho, ale aj preto, že ho prináša na svetlo bez toho, aby zaberala prvé miesto. Bude ticho stáť aj pod krížom, v najtemnejšej hodine, a naďalej mu bude robiť miesto a plodiť ho pre nás. Istý rehoľník a básnik 20. storočia napísal: „Panna Mária, katedrála ticha / [...] ty prinášaš naše telo do raja / a prinášaš Boha v tele“ (D. M. Turoldo, Laudario alla Vergine. „Via pulchritudinis“, Bologna 1980, 35). Katedrála ticha: je to krásny obraz. Mária je svojím mlčaním a pokorou prvou Božou „katedrálou“, miestom, kde sa Boh a človek môžu stretnúť.

Ale aj naše matky svojou skrytou starostlivosťou, svojou opaterou, sú často nádhernými katedrálami ticha. Privádzajú nás na svet a potom nás naďalej sprevádzajú, mnohokrát nepozorovane, aby sme mohli rásť. Pamätajme na to: láska nikdy neudúša, láska vytvára priestor pre druhého. Láska pomáha rásť.

Bratia a sestry, na začiatku nového roka hľaďme na Máriu a s vďačným srdcom myslime a hľaďme aj na matky, aby sme sa naučili tej láske, ktorá sa pestuje predovšetkým v tichu, ktorá vie vytvoriť priestor pre druhého, rešpektuje jeho dôstojnosť, ponecháva mu slobodu vyjadriť sa, odmieta všetky formy vlastnenia, útlaku alebo násilia. Dnes je to tak veľmi potrebné! Ako veľmi potrebujeme ticho, aby sme vedeli počúvať.

Ako pripomína posolstvo k dnešnému Svetovému dňu pokoja: „Sloboda a pokojné spolunažívanie sú ohrozené, keď ľudské bytosti podľahnú pokušeniu sebectva, osobného záujmu, dychtivosti po zisku a túžbe po moci“. Na druhej strane lásku tvorí úcta a láskavosť: láska rúca bariéry a pomáha žiť bratské vzťahy, pomáha budovať spravodlivejšiu, ľudskejšiu a pokojnejšiu spoločnosť.

Modlime sa dnes k Presvätej Božej Matke a našej Matke, aby sme v novom roku rástli v tejto nežnej, tichej a obozretnej láske, ktorá plodí život, a aby sme otvárali vo svete cesty pokoja a zmierenia.

Preklad Slovenská redakcia Vatikánskeho rozhlasu – Vatican News, Andrej Klapka, Martin Jarábek( TK KBS, VaticanNews, ak, mj, ml; pz ) 20240101005   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]