[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je štvrtok 18. 07. 2024   Meniny má Kamila      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Threads][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  júl  >>
poutstštpisone
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031    

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Mons. Gänswein o Benediktovi XVI.: Bol pokorným pracovníkom v Pánovej vinici
P:3, 31. 12. 2023 17:01, ZAH

Vatikán 31. decembra (VaticanNews) „Vianoce sú najkrajším dňom v roku!“, povedal emeritný pápež Benedikt XVI. pred rokom počas svojich posledných Vianoc na tejto zemi. Slávil ich v duchu hlbokej viery,“ vyznal jeho sekretár arcibiskup Georg Gänswein v homílii na svätej omši, ktorú slávil vo vatikánskej bazilike pri príležitosti prvého výročia smrti Benedikta XVI. v nedeľu 31. decembra o 8 h.

Na svätej omši sa zišlo veľké množstvo ľudí, tí ktorí sa nedostali k oltáru Katedry sv. Petra boli pri hrobe Jozefa Ratzingera vo vatikánskych kryptách. K modlitbe vďaky za život a pontifikát Benedikta XVI. sa pripojilo veľké množstvo ľudí. Omšu koncelebrovalo mnoho kňazov, medzi nimi aj kardináli Gerhard L. Müller a Kurt Koch.

Arcibiskup Gänswein sa vo svojej homílii vrátil k niektorým slovám pápeža Benedikta XVI. Hovoril o jeho odstúpení z petrovského úradu a citoval slová z meditácie počas modlitby Anjel Pána z 24. februára 2013, v ktorej Benedikt XVI. okrem iného povedal: „Pán ma žiada…, aby som sa ešte viac oddal modlitbe a rozjímaniu…, aby som mohol pokračovať v službe s rovnakým odovzdaním a láskou ako doteraz, ale spôsobom, ktorý je primeranejší môjmu veku a sile“.

Mons. Gänswein dodal, že „modlitba Benedikta XVI. sa predovšetkým v posledných rokoch jeho života vyznačovala zvýšenou intenzitou a vnútornou hĺbkou. To sa odrážalo v jeho postoji a tvári“.

S odkazom na postavu svätého Jozefa, krstného patróna Benedikta XVI. arcibiskup poznamenal, že „sa snažil napodobňovať svojho patróna, predovšetkým v hlbokej láske k Ježišovi a Márii a vo vernosti každodennému životu načrtnutému rytmom modlitby a práce“.

V homílii ďalej zdôraznil, že srdcom dňa Benedikta XVI. bola svätá omša, ako „zdroj svetla, sily a útechy“. Arcibiskup dodal, že „verne pestoval aj liturgiu hodín a ruženec, modlitby, ktoré vyznačovali harmonogram dňa. Jeho dôverný vzťah s Pánom sa potom odrážal vo vzťahu k ľuďom okolo neho, ktorý sa vyznačoval veľkou srdečnosťou, pokorou a jednoduchosťou“.

„V Eucharistii zostáva prítomné tajomstvo Vianoc. V Eucharistii sa buduje Cirkev ako Božia rodina. V Eucharistii sme spojení so všetkými veriacimi, vrátane svätých a našich drahých zosnulých. V Eucharistii zostávame spojení aj s Benediktom XVI. úprimne vďační Bohu za dar jeho života, bohatstvo jeho magistéria, hĺbku jeho teológie, za jasný príklad tohto jednoduchého a pokorného pracovníka v Pánovej vinici,“ – uviedol bývalý sekretár emeritného pápeža na záver svojej homílie.

Na konci liturgie sa arcibiskup Gänswein spolu s kňazmi a najbližšími spolupracovníkmi Benedikta XVI. odobrali do krypty na krátku modlitbu pri hrobe zosnulého pápeža.

Martin Jarábek – Vatikán( TK KBS, VaticanNews, mj; pz ) 20231231005   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]