[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je utorok 21. 05. 2024   Meniny má Zina      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Threads][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  máj  >>
poutstštpisone
  12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Vladyka Peter Rusnák udelil seminaristom v Prešove nižšie svätenia
P:3, 30. 12. 2023 18:07, DOMFoto: Marek Pribula


Prešov 30. decembra (TK KBS) V stredu 27. decembra na sviatok svätého apoštola, prvomučeníka a archidiakona Štefana udelil vladyka Peter Rusnák v Katedrále sv. Jána Krstiteľa v  Prešove nižšie svätenia – postriženije a  poddiakonát seminaristom štvrtého a  piateho ročníka. Slová vladyku Petra: „Synovia, služba čteca je prvým stupňom kňazstva,“ si vypočuli kandidáti: Robert Baľo z Brusnice, David Chripák z Volice, Kristián Čintala z Poše a Rastislav Daňo z Hrabského. 

Obrad svätenia sa začal trojitým požehnaním vladyku Petra, ktorý sa modlil a  vkladal ruky na hlavy svätencov. Súčasťou obradu bolo odovzdávanie sviečok, symbolizujúcich svetlo, ktoré nesú do sveta. Nasledovala modlitba svätencov – zvyčajného začiatku spolu s tropármi. 

Po modlitbách nasledoval akt samotného postrihnutia, kedy svätiteľ odstrihol časť vlasov každému svätencovi, pričom sa modlil: „Postrihájetsja ráb Božíj (meno), vlásy hlavy svojejá vo imja Otca i Syna i  Svjataho Ducha. Amiň.“ 

Potom vladyka kládol na svätencov malý felón a  žehnal im vkladaním rúk na hlavy. Nasledovalo slávnostné odovzdanie liturgickej knihy – apoštolára, do rúk svätencov, z ktorého bolo proklamované Sväté písmo. Vladyka následne požehnal liturgické odevy, stichariony, ktoré si obliekli novoustanovení čteci.  

V tomto obrade pokračovalo poučenie svätencov po ktorom zaznelo slávnostné Axios – je hodný. 

Okrem ustanovenia nových čitateľov Prešovskej archieparchie, udelil vladyka Peter aj ďalší stupeň nižších svätení – poddiakonát, ktorý prijali títo svätenci: Marián Baran z Banského, Samuel Malik z Kolonice, Samuel Novický z Prešova, Michal Onderko z Bardejova, Kamil Oravec zo Spišského Štvrtku, Dávid Siroka z Kapišovej a Jakub Šimko zo Šarišského Jastrabia. 

Obrad sa začal trojitým žehnaním hlavy svätenca a modlitbou po ktorej nasledovala ekténia. 

Následne sa priniesla rukoumývateľnica s vodou a lentión. Každý svätenec pobozkal rukoumývateľnicu a  ruku biskupa, ktorý im prevesil lentión cez plece. Svätenec lial vodu na ruky svätiteľa a trikrát  opakoval: „Jelícy virniji.“ 

Nasledovala archijerejská svätá liturgia, ktorú slávil vladyka Peter Rusnák spolu s predstavenými kňazského seminára, predstaviteľmi teologickej fakulty, principálmi a všetkými prítomnými. 

V homílii vladyka, okrem iného, vyrozprával príbeh o charitatívnej služobníčke, ktorej bolo povedané pri pochybnostiach o svojej službe aby si odpovedala na jednoduchú otázku: „Sú tu oni kvôli tebe alebo ty kvôli nim?“ Tieto slová zarezonovali v srdciach nových služobníkov Cirkvi, keďže sa tým nesie celé kňazstvo. Sú to slová do života a služby. 

Na konci liturgie sa poďakovali novoustanovení svätenci vladykovi za vovedenie do služby poddiakona a čteca. Nezabudli ani na svojich predstavených, principálov a ich rodiny, ktorí sa podieľajú na ich formácii na ceste ku kňazstvu.  

TK KBS informovali Rastislav Daňo a Timotej Paločko ( TK KBS, rd, tp, ml; pz ) 20231230005   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]