[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je nedeľa 14. 07. 2024   Meniny má Kamil      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Threads][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  júl  >>
poutstštpisone
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031    

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

V Ľubľane sa začalo Európske stretnutie mládeže organizované Taizé
P:3, 29. 12. 2023 07:43, ZAH

Slovinsko 29. decembra (E-kai) V slovinskom hlavnom meste Ľubľana sa dnes začína 46. ročník Európskeho stretnutia mládeže, ktoré organizuje ekumenické spoločenstvo Taizé v spolupráci s miestnymi cirkvami a s podporou mestskej samosprávy. Od roku 1978 sa koncom každého roka tisíce mladých ľudí vo veku od 18 do 35 rokov rôznych národností a vierovyznaní stretávajú na päť dní v jednom z najväčších európskych miest, aby sa spoločne modlili a zdieľali život s ľuďmi z regiónu a miestnymi cirkevnými spoločenstvami.

Ako vysvetľuje komunita Taizé, účastníci sa „vydávajú na cestu, zanechávajúc za sebou známu pôdu svojich domovov, aby ich prijali a pohostili obyvatelia regiónu, aby sa navzájom spoznali a mali účasť na živote a kultúre iných, aby sa stretli s ďalšími mladými ľuďmi z celej Európy a iných kontinentov, aby hľadali zmysel života prostredníctvom modlitby, ticha a spevu, osobnej reflexie a výmeny myšlienok a aby spoločne začali nový rok 2024“. Na oplátku „hostitelia otvárajú dvere svojich domovov, prijímajú cudzincov a chcú sa s nimi na tento krátky čas podeliť o svoj život“, čo si „od každého vyžaduje vzájomnú dôveru, takže stretnutie sa stáva znakom toho, ako môžeme žiť v solidarite a priateľstve“.

Európske stretnutie mládeže v Ľubľane bude pokračovať do pondelka 1. januára 2024. Vo štvrtok účastníci pricestovali do slovinského hlavného mesta a nadviazali prvý kontakt s hostiteľskými komunitami. Večer sa zúčastnili na prvej spoločnej modlitbe a po návrate do hostiteľských miest maju zabezpečené ubytovanie. Mladých ľudí privítali obyvatelia mesta a okolitých obcí alebo na miestach spoločného ubytovania (napr. farské sály, školské sály alebo telocvične).

V piatok a v sobotu 29. a 30. decembra sa v hostiteľských komunitách uskutoční ranná modlitba, po ktorej budú nasledovať stretnutia v malých skupinkách a s mladými alebo staršími ľuďmi zapojenými do miestneho spoločenstva. Po jedle (zásoby prijaté predchádzajúci večer pri večeri) sa o 13:00 začne poludňajšia modlitba v rôznych kostoloch v centre mesta, po ktorej budú nasledovať tematické stretnutia o viere a vnútornom živote, zapojení sa do života komunity, kultúre a umení. Po večeri sa v Aréne Stožice uskutoční večerná modlitba, po ktorej bude nasledovať návrat k hostiteľom. 

Nedeľa 31. decembra sa začne účasťou na nedeľných oslavách v hostiteľských komunitách. Nasledovať budú stretnutia v malých skupinkách s mladými či staršími ľuďmi zapojenými do miestnej komunity a spoločná večera. O 15:00 je naplánované stretnutie účastníkov z každej krajiny v rôznych častiach mesta. Po jedle v Aréne Stožice bude rovnako ako v predchádzajúce dni nasledovať večerná modlitba a potom návrat k hostiteľom. O 23:00 sa začne tradičná modlitbová vigília za svetový mier, po ktorej bude nasledovať Festival národov. Na pondelok 1. januára je naplánovaná účasť na novoročných oslavách v hostiteľských komunitách, po ktorých bude nasledovať obed v rodinách. Potom sa mladí ľudia vydajú na spiatočnú cestu domov.( TK KBS, ekai, ml; kj ) 20231229014   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]