[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je utorok 21. 05. 2024   Meniny má Zina      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Threads][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  máj  >>
poutstštpisone
  12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Arcibiskup Vasiľ udelil šiestim seminaristom eparchie nižšie svätenia
P:3, 29. 12. 2023 07:05, DOMFoto: Peter Hric


Košice 29. decembra (TK KBS/TS KE) V stredu 27. decembra na sviatok svätého mučeníka Štefana udelil arcibiskup Cyril Vasiľ SJ v košickej katedrále Narodenia presvätej Bohorodičky nižšie svätenia šiestim seminaristom Košickej eparchie. Na službu čitateľa a speváka modlitbou a postrihnutím vlasov ustanovil Marka Vadásza, Adama Horňáka, Samuela Dávida Bombára a Marcela Ubľanského. Na službu poddiakona ustanovil Maroša Tažíka a Daniela Zorvana.

Nižšie svätenie – postrihnutie – umožňuje bohoslovcovi vykonávať úkony spojené so službou čitateľa. Služba čitateľa je udeľovaná v chráme, mimo svätyne. Už z názvu vyplýva úloha tých, ktorí sú ustanovení do tejto služby. Je to čítanie starozákonných a novozákonných spisov Svätého Písma, okrem evanjelií a spievanie žalmov v chráme pri bohoslužbách a potom aj nosenie sviece pred evanjeliom. Okrem toho môže vchádzať do svätyne, aby zapaľoval sviece na oltári, podáva kňazovi kadidlo, predchádza sväté dary so sviecou, stará sa o čistotu chrámu, začína liturgickú modlitbu Cirkvi.

Kandidát prijatím tohto svätenia je začlenený medzi nižšie duchovenstvo eparchie a stáva sa klerikom. Poddiakonát je druhý stupeň nižších svätení. Obrad ustanovenia za poddiakona pozostáva z vkladania rúk biskupa na hlavu svätenca a z modlitby, ktorá v sebe obsahuje prosbu, aby ho Pán zachoval nepoškvrneným a aby mu dal milosť milovať krásu jeho domu a učinil ho dôstojným vykonávať službu poddiakona.

Vladyka Cyril vo svojej homílii vychádzal z čítania Skutkov apoštolov. Organizovanosť je prirodzeným znakom nielen ľudskej spoločnosti, ale aj prírody. Vnútorná hierarchia a spôsob vnútorných vzťahov  je otázkou prežitia. Z toho však vyplýva aj rozdelenie úloh a rešpektovanie určitého poriadku. Nemôže totiž každý robiť všetko. Tento zmysel pre poriadok vzťahov pochopila aj prvotná Cirkev a ako uvádzajú Skutky apoštolov, ustanovila rôzne služby. Cirkev takto ustanovila aj nižšie svätenia a znaky, ktoré tieto svätenia sprevádzajú.  Obrad strihania vlasov bol známy v mnohých kultúrach a mal obradný charakter zasvätenia nejakému božstvu. Cirkev tento obrad prebrala a pokresťančila ho. Odovzdanie vlasov niekomu inému je v kresťanskej tradícii znakom zasvätenia sa Bohu a pozýva postrihnutého do nového vzťahu. Aj noví seminaristi sú preto pozvaní zintenzívniť svoj vzťah s Ježišom. 

Na slávnosti sa okrem seminaristov zúčastnili aj ich rodinní príslušníci, priatelia a kňazi z ich farností. V závere slávnosti, ktorú svojím spevom doprevádzal katedrálny zbor sv. Cyrila a Metoda, sa vladykovi ako aj všetkým prítomným poďakoval novopostrihnutý Adam Horňák.

Zdroj: TSKE( TK KBS, ts ke, ml; kj ) 20231229012   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]