[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je utorok 21. 05. 2024   Meniny má Zina      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Threads][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  máj  >>
poutstštpisone
  12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Anjel Pána s pápežom: Mučeníctvo Štefana je semiačkom obrátenia Šavla
P:3, 26. 12. 2023 20:05, ZAHFoto: Vatican Media


Vatikán 26. decembra (VaticanNews) V utorok 26. decembra, na sviatok prvého mučeníka sv. Štefana, sa pápež František prihovoril z okna Apoštolského paláca veriacim na Námestí sv. Petra. V príhovore pred modlitbou Anjel Pána ponúkol zamyslenie o umučení sv. Štefana, ktoré je semiačkom pre obrátenie Šavla. Po mariánskej modlitbe Svätý Otec pripomenul modliť sa za krajiny, ktoré trpia vojnou, a upozornil na betlehemskú scénu na vatikánskom námestí, pričom pozval prítomných pútnikov „žasnúť“ nad zázrakom Vtelenia.

Videozáznam

Zdroj: VaticanNews

Drahí bratia a sestry, dobrý deň!

Dnes, hneď po Vianociach, slávime sviatok svätého Štefana, prvého mučeníka. Správu o jeho mučeníckej smrti nachádzame v Skutkoch apoštolov (porov. kapitoly 6-7), ktoré ho opisujú ako muža dobrej povesti, ktorý obsluhoval pri stoloch a rozdával milodary (porov. 6, 3). Práve pre túto veľkorysú bezúhonnosť nemôže nesvedčiť o tom, čo je preňho najcennejšie: svedčiť o svojej viere v Ježiša, a to vyvoláva hnev jeho protivníkov, ktorí ho bez milosti zabijú ukameňovaním. Všetko sa deje pred očami mladíka Šavla, horlivého prenasledovateľa kresťanov, ktorý vystupuje ako "garant" popravy (porov. 7, 58).

Zamyslime sa na chvíľu nad touto scénou: Šavol a Štefan, prenasledovateľ a prenasledovaný. Zdá sa, že medzi nimi je neprekonateľný múr, tvrdý ako zásadovosť mladého farizeja a kamene hádzané na muža odsúdeného na smrť. A predsa, nad rámec zdanlivého, je tu niečo silnejšie, čo ich spája: prostredníctvom Štefanovho svedectva Pán v skutočnosti už pripravuje v Šavlovom srdci, bez toho, aby o tom vedel, obrátenie, ktoré ho privedie k tomu, aby sa stal veľkým apoštolom. Štefan, jeho služba, jeho modlitba a jeho viera, ktorú hlása, jeho odvaha, a predovšetkým jeho odpustenie na prahu smrti, nie sú márne. ….. Hovorievalo sa v časoch prenasledovania - a aj dnes sa to dá povedať -, že „krv mučeníkov je semenom kresťanov“. Zdá sa, že títo dvaja ľudia končia v ničote, ale Štefanova obeta vlastne zasieva semeno, ktoré sa v rozpore s kameňmi skrytým spôsobom zasadí do hrude jeho najväčšieho súpera.

Dnes, o dvetisíc rokov neskôr, žiaľ, vidíme, že prenasledovania kresťanov pokračujú - a je ich veľa - tí, ktorí trpia a zomierajú, aby svedčili o Ježišovi, rovnako ako sú tu tí, ktorí sú na rôznych úrovniach trestaní za to, že sa správajú v súlade s evanjeliom, a tí, ktorí sa každý deň snažia zostať verní svojim dobrým povinnostiam, zatiaľ čo svet sa im vysmieva a hlása niečo iné. Aj títo bratia a sestry sa môžu javiť ako zúfalci, ale dnes vidíme, že to tak nie je. Lebo teraz, tak ako vtedy, semeno ich obety, ktoré sa zdá, že odumiera, klíči a prináša ovocie, pretože Boh skrze nich naďalej robí zázraky (porov. Sk 18, 9 - 10), mení srdcia a zachraňuje ľudí.

Pýtajme sa teda sami seba: zaujímam sa a modlím sa za tých, ktorí v rôznych častiach sveta stále trpia a umierajú pre vieru? Je mnoho vrahov kvôli viere. A snažím sa dôsledne, mierne a s dôverou svedčiť o evanjeliu? Verím, že semeno dobra prinesie ovocie, aj keď nevidím okamžité výsledky?

Mária, Kráľovná mučeníkov, nech nám pomáha vydávať svedectvo o Ježišovi.

Preklad Slovenská redakcia Vatikánskeho rozhlasu – Vatican News, Andrej Klapka, Martin Jarábek( TK KBS, VaticanNews, ak, mj; ml ) 20231226003   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]