[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je utorok 21. 05. 2024   Meniny má Zina      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Threads][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  máj  >>
poutstštpisone
  12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Graubner: Nestačí zatvárať oči pred zlom, musíme sa mu vedieť postaviť
P:3, 23. 12. 2023 13:35, ZAHFoto: ČaV, Jan Haken


Praha 23. decembra (TS ČBK/ČTK) Všetci sa snažíme budovať raj na zemi, ale realita života nám ukazuje, že zlo existuje, že pred ním nestačí zatvárať oči a že nás pred ním neochráni žiadna inštitúcia ani zákon, povedal dnes arcibiskup Jan Graubner na bohoslužbe za obete štvrtkovej streľby na pražskej filozofickej fakulte. „Ak nechceme podľahnúť zlu, musíme sa mu vedieť postaviť,“ dodal.

„Všetci sme ešte stále istým spôsobom šokovaní tým, čo sa stalo,“ povedal Graubner na začiatku bohoslužby. „Musíme jasne odsúdiť to, čo sa stalo, a zároveň sa pozerať dopredu,“ dodal. Každý človek, povedal, musí odhaliť svoj podiel na šírení zla a nájsť odvahu zmeniť svoje myslenie. Spoločnosť podľa neho nedostatočne vníma príčiny a následky a stráca schopnosť priamo načúvať druhým. „Upadáme do izolácie, do nereálneho sveta, do skutočnej samoty a opustenosti, aj keď je to uprostred davu,“ povedal.

Počas bohoslužby položili na oltár ruže, za každú obeť jednu. „A my pridáme jednu za toho, kto sa nechal tak ovládnuť a tak zmanipulovať zlom, že sa stal nástrojom strašnej smrti,“ povedal Graubner. „Chceme vyjadriť presvedčenie, že láska musí nakoniec vždy zvíťaziť,“ dodal.

„Život každého človeka je vo svojej jedinečnosti obohatením a súčasťou života nás ostatných, a preto je jeho strata nenahraditeľná. Život mladého človeka je nenaplnenou príležitosťou urobiť veľa dobrého pre iných,“ povedala na záver svätej omše rektorka UK Milena Králičková. Poďakovala všetkým, ktorí posielajú slová podpory a aktívne pomáhajú zdravotníkom a členom integrovaného záchranného systému. „Pomáhajme si aj naďalej, buďme k sebe dobrí, buďme k sebe ohľaduplní a buďme si, prosím, navzájom oporou. Nikto z nás by v týchto ťažkých časoch nemal zostať sám,“ dodala.

Na bohoslužbe sa zúčastnil aj prezident Petr Pavel, predsedovia oboch komôr parlamentu a primátor Prahy. Vláda na tento deň vyhlásila štátny smútok – štátne vlajky na úradoch a inštitúciách visia na pol žrde a sprevádzajú ich čierne zástavy, zatiaľ čo kostolné zvony sa rozozvučia na poludnie. Ľudia si minútou ticha uctili pamiatku zosnulých a vyjadrili sústrasť pozostalým. Niektoré mestá zrušili alebo upravili svoje adventné podujatia a televízne stanice zmenili dnešný program.

Bohoslužby na pamiatku obetí tragického útoku sa dnes konajú aj v katedrále svätého Petra a Pavla v Brne, v katedrále Božského Spasiteľa v Ostrave a na ďalších miestach. Na poludnie sa po celej Českej republike rozozvučali kostolné zvony a verejnosť si na mnohých miestach uctila obete útoku minútou ticha, rovnako ako napríklad hasiči, ktorí na minútu postáli v zásahových uniformách pred hasičskými stanicami.

Streľba v budove univerzity v Starom Meste je najtragickejším podobným prípadom v histórii Českej republiky, ktorý si vyžiadal 14 obetí. Ďalších 25 ľudí bolo zranených, niektorí vážne. Útočník, ktorý po hroznom čine obrátil zbraň proti sebe, tiež zomrel.

Zdroje: ČTK/Cirkev.cz( TK KBS, cirk, ctk, ml; pz ) 20231223003   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]