[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je streda 24. 04. 2024   Meniny má Juraj      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Threads][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  apríl  >>
poutstštpisone
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930     

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Pápež posiela na Vianoce svojho almužníka s posolstvom pokoja do Svätej zeme
P:3, 22. 12. 2023 12:55, ZAHFoto: Vatican Media


Vatikán 22. decembra (VaticanNews) Pápež František posiela na Vianoce svojho almužníka, kardinála Konrada Krajewského s posolstvom pokoja do Svätej zeme.

Vyhlásenie Dikastéria pre službu milosrdenstva

Pápež František, zarmútený „treťou svetovou vojnou vedenou po častiach“, ktorá sužuje svet, sa denne modlí za mier a vyzýva na ukončenie konfliktov a krviprelievania na sužovanej Ukrajine, v Sýrii, v mnohých krajinách Afriky a teraz aj v Izraeli a Palestíne. Ako konkrétny prejav svojej účasti na utrpení tých, ktorí na vlastnej koži zažívajú dôsledky vojny, posiela v tomto vianočnom období do Svätej zeme svojho almužníka, kardinála Konrada Krajrewského. Svätý Otec si želá, aby túto cestu sprevádzala modlitba za dar pokoja na územiach, kde ešte stále znie zvuk zbraní. Pápež 8. júna 2014 vo Vatikánskych záhradách v prítomnosti izraelského prezidenta Šimona Peresa a palestínskeho prezidenta Mahmúda Abbása predniesol modlitbu, ktorá je veľmi aktuálna aj dnes: Pane, Boh pokoja, vypočuj našu modlitbu!

Mnohokrát a dlhé roky sme sa pokúšali vyriešiť naše konflikty vlastnými silami a tiež vlastnými zbraňami. Toľko nepriateľstva a temnoty, toľko preliatej krvi, toľko stratených životov, toľko pochovaných nádejí... a naše nádeje boli márne. Teraz, Pane, pomôž! Daj nám pokoj, nauč nás pokoju, veď nás k pokoju. Otvor nám oči a srdcia a daj nám odvahu povedať „už žiadnu vojnu“, „vojna všetko ničí“. Daj nám odvahu robiť konkrétne gestá, ktoré vytvárajú mier. Pane, Boh Abraháma a prorokov, Boh lásky, ktorý si nás stvoril a vyzývaš nás, aby sme žili ako bratia, daj nám silu byť každodennými tvorcami pokoja, daj nám schopnosť pozerať sa láskavo na všetkých bratov, ktorých stretávame na našej ceste. Posilňuj nás, aby sme počuli volanie našich spoluobčanov, ktorí nás žiadajú, aby sme premenili naše zbrane na nástroje pokoja, naše obavy na dôveru a naše napätie na odpustenie. Zachovaj v nás nádej, že si s trpezlivou vytrvalosťou zvolíme dialóg a zmierenie, aby nakoniec zvíťazil mier. Nech sa z každého srdca vytratia slová: rozdelenie, nenávisť a vojna. Pane, odzbroj jazyk a ruky, obnov srdce a myseľ, aby slovo, ktoré nás spája, bolo vždy „brat“ a aby sa štýlom nášho života stal šalom, pokoj a salám!

Amen.

Kardinál Krajewski sa pripojí k tejto výzve za mier s latinským patriarchom Jeruzalema kardinálom Pierbattistom Pizzaballom a celou miestnou cirkvou, aby spoločne oslávili narodenie Ježiša, Kniežaťa pokoja a jedinej nádeje sveta.( TK KBS, VaticanNews, cz, ml; kj ) 20231222027   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]