[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je sobota 25. 05. 2024   Meniny má Urban      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Threads][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  máj  >>
poutstštpisone
  12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Hovorca biskupov Poľska: Vyhlásenie nemení predchádzajúce učenie Cirkvi
P:3, 22. 12. 2023 10:43, ZAHPoľsko 22. decembra (E-kai) „Vyhlásenie v žiadnom prípade nemení predchádzajúce učenie Cirkvi o manželstve a rodine. Nie je to ani dokument o učení Cirkvi o manželstve a rodine, ale skôr o správnom chápaní slova ,požehnanie',“ uvádza sa vo vyhlásení hovorcu Konferencie biskupov Poľska Leszka Gęsiaka SJ. Reagoval na vyhlásenie Fiducia supplicans Dikastéria pre náuku viery, ktoré schválil pápež František.

Hovorca biskupov poukazuje na to, že vo vyhlásení sa uvádza, že „je neprípustné, aby existovali obrady a modlitby, ktoré by mohli spôsobiť ťažkosti pri rozlišovaní medzi tým, čo je konštitutívnym znakom manželstva ako ,výlučného, trvalého a nerozlučiteľného zväzku medzi jedným mužom a jednou ženou, prirodzene otvoreného pre potomstvo', a tým, čo ho popiera.“ V rovnakom duchu sa vyjadruje aj Nóta 2021, ktorá vysvetľuje, že „keďže požehnanie osôb súvisí so sviatosťami, požehnanie homosexuálnych zväzkov nemožno považovať za prípustné, pretože by v istom zmysle bolo napodobnením alebo analogickým odkazom na manželské požehnanie vzývané nad mužom a ženou spojenými sviatosťou manželstva“.

Hovorca zdôrazňuje, že vo vyhlásení aj v poznámke sa uvádza, že „nie je vylúčené [udeliť] požehnanie jednotlivým osobám s homosexuálnymi sklonmi, ktoré prejavujú túžbu žiť vo vernosti zjavenému Božiemu plánu, ako učí Cirkev“. „Aby však nevznikol omyl, že to znamená súhlas so zväzkami osôb rovnakého pohlavia, musí sa to robiť súkromne, mimo liturgie a bez akejkoľvek analógie so sviatostnými obradmi,“ uvádza sa vo vyhlásení. „Požehnanie má byť pomocou a posilou pre osobu, aby sa rozišla s hriechom a viedla dobrý život,“ zdôrazňuje hovorca biskupov. Vyhlásenie bolo vydané po konzultácii s členmi Stálej rady Konferencie biskupov Poľska.

Zdroj: E-kai( TK KBS, ekai, ml; kj ) 20231222022   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]