[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je utorok 21. 05. 2024   Meniny má Zina      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Threads][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  máj  >>
poutstštpisone
  12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Ľudia sa modlia za obete tragickej streľby na Filozofickej fakulte v Prahe
P:3, 22. 12. 2023 08:15, ZAHFoto: cathopic.com


Praha 22. decembra (TK KBS) Pri štvrtkovej streľbe v budove Filozofickej fakulty Karlovej univerzity v centre Prahy zahynulo štrnásť ľudí a najmenej 24 ďalších bolo zranených. Mŕtvy je aj útočník. Ide o doteraz najtragickejšiu nehodu svojho druhu v Českej republike. 

Bezprostredne po tragickej udalosti vyjadrili svoju účasť a ľútosť viacerí cirkevní predstavitelia. Zároveň boli zverejnené kontakty pre duchovnú pomoc pre všetkých zasiahnutých tragédiou

„Spolu s biskupmi Slovenska sa pripájam k modlitbám za obete streľby. Prosím všemohúceho Boha, aby dal večný odpočinok tým, čo prišli o život, uzdravenie zraneným a útechu pozostalým. Za obete budem obetovat svätú omšu a pozývam aj ostatných kňazov, zasvätených a veriacich k duchovnej spoluúčasti a blízkosti,“ uviedol predseda Konferencie biskupov Slovenska Mons. Bernard Bober.

„Modlím sa za mŕtvych, ich rodiny, blízkych a priateľov a tiež za uzdravenie všetkých zranených. Prosím Pána, aby v tomto predvianočnom čase priniesol všetkým útechu a pomohol im prekonať bolesť a smútok,“ povedal pražský arcibiskup Jan Graubner a dodal, že kňazi pražskej arcidiecézy sú všetkým k dispozícii, aby im poskytli duchovnú podporu a radu. Za obete streľby bude v sobotu o 11:00 slúžiť bohoslužbu v Chráme sv. Víta na Pražskom hrade. 

„Na všetkých študentov a zamestnancov Filozofickej fakulty UK v Prahe myslíme v modlitbách. Myslíme najmä na obete dnešného hrozného útoku a ich blízkych, ako aj na všetkých zranených. Ďakujeme polícii a záchranárom za ich nasadenie. Tam, kde slová zlyhávajú, prosíme Boha, aby bol nablízku všetkým, ktorí ho v tejto chvíli potrebujú,“ uvádza sa vo vyhlásení na profile Ekumenickej rady cirkví.

Predstavitelia Českobratrskej cirkvi evanjelickej Pavel Pokorný a Jiří Schneider napísali, že dnešný deň bude jedným z najtemnejších dní nášho života. „S dojatím a bolesťou myslíme najmä na blízkych a rodiny zastrelených a zranených. Myslíme aj na tých, ktorí sa ocitli v bezprostrednom ohrození, hľadali úkryt, prežívali intenzívny strach a niesli si tento traumatický zážitok so sebou,“ napísali. Vo svojom vyhlásení tiež vyzvali na prekonanie napätia, nervozity a verbálnej agresie. „Každý z nás jej môže čeliť tým, že nepodľahne úzkosti a hnevu, ale bude sa snažiť o vzájomný rešpekt a porozumenie, nezabudne na solidaritu,“ dodali Pokorný a Schneider.

Modlitba za všetky obete streleckého útoku sa potom uskutoční v sobotu o 12:00 vo fakultnej kaplnke Husitskej teologickej fakulty UK (2. poschodie, oproti knižnici) na Pacovskej 350/4 v Prahe 4. Zároveň sú všetci pozvaní modliť sa na diaľku za mŕtvych a pozostalých, za zranených a otrasených a za svetlo nádeje, ktoré by rozjasnilo tmu zmätku, strachu a bolesti. „O 12:00 sa v duchu jednotne zastavme na chvíľu ticha za stratené životy a za našu zničenú dôveru v dobro. Zapáľme sviečku ako symbol prichádzajúceho Krista, svetla sveta, ktorý prichádza medzi nás a ktorého nemôže premôcť ani tá najtemnejšia tma," uvádza sa v pozvánke.

Vláda ČR vyhlásila na sobotu 23. decembra deň štátneho smútku.

Zdroj: christnet.eu( TK KBS, chr, tk, ml; kj ) 20231222001   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]