[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je nedeľa 14. 07. 2024   Meniny má Kamil      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Threads][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  júl  >>
poutstštpisone
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031    

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Pápež František obrátil pozornosť na migrantov z Dariénu
P:3, 20. 12. 2023 12:14, ZAH

Vatikán 20. decembra (VaticanNews) Počas nedeľnej modlitby Anjel Pána sa pápež František zameral na tisíce ľudí, ktorí prechádzajú cez džungľu medzi Kolumbiou a Panamou v snahe dostať sa do Spojených štátov a hľadať dôstojnejšiu budúcnosť. Zúčastnené krajiny požiadal, aby v tejto dráme, ktorá nesmie zostať tichá, konali spoločne.

V pápežovom znepokojení – vyjadrenom po modlitbe Anjel Pána na túto tretiu adventnú nedeľu a v predvečer Medzinárodného dňa migrantov, ktorý vyhlásilo Valné zhromaždenie OSN – sú ľudia, tisíce z nich, ktorí sa snažia nájsť lepšiu budúcnosť prechodom cez džungľu na území na hraniciach medzi Kolumbiou a Panamou, v Dariénskej džungli.

Vyhnúť sa mlčaniu o tejto tragédii

„Často sú to rodiny s deťmi, ktoré sa vydávajú na nebezpečné cesty,“ pripomenul pápež, „oklamané tými, ktorí im falošne sľubujú krátku a bezpečnú cestu, zneužívané a okrádané. Mnohé z nich v tejto džungli prídu o život. Je potrebné, aby krajiny, ktorých sa to bezprostredne týka, a medzinárodné spoločenstvo spolupracovali na tom, aby táto tragická skutočnosť neprešla mlčaním, a aby poskytli humanitárnu odpoveď.“

Viac ako pol milióna migrantov prechádza cez Darién

Podľa údajov, ktoré začiatkom decembra zverejnila panamská vláda, prekročilo tento rok nebezpečnú džungľu Darien z Kolumbie do Panamy rekordných viac ako pol milióna migrantov, ktorí smerovali do USA. Je to dvakrát viac ako v roku 2022. Po ceste migranti narážajú aj na zločinecké gangy, ktoré ich okrádajú alebo požadujú peniaze za sprevádzanie džungľou.

Napriek nebezpečenstvu sa 265 km dlhý región Darien stal kľúčovým koridorom pre migrantov smerujúcich z Južnej Ameriky cez Strednú Ameriku a Mexiko do USA. Väčšina ľudí, ktorí sa vydávajú na túto nebezpečnú cestu za lepšou budúcnosťou, sú Venezuelčania, ale sú tu aj Ekvádorčania, Haiťania, Číňania, Vietnamci, Afganci a ľudia z afrických krajín. Prílev migrantov je taký veľký, že Panama s pomocou medzinárodných organizácií zriadila v rôznych častiach krajiny strediská pomoci migrantom.

Antonella Palermo – Vatican News( TK KBS, VaticanNews, ap, ml; pz ) 20231220023   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]